Pitali smo nadležne da li je bolje ukinuti kontejnere i uvesti kante za otpad ispred kuće

- Kante su pogodne tamo gde je uspostavljen sistem prikupljanja otpada npr. jednom nedeljno, ali su kontejneri adekvatniji tamo gde se otpad odnosi svakodnevno bez obzira na količinu otpada - kažu u Agenciji za zaštitu životne sredine

Stanovnici Grocke koji su prinuđeni da svojim kolima odvoze otpad, a plaćaju za odnošenje smeća, kao i oni iz pojedinih delova Niša i iz Lučana, očigledan su primer kako odnošenje smeća nije dovoljno dobro regulisano po lokalnim samoupravama. Subotica je to lepo rešila, tako što je njihovo JKP "Čistoća i zelenilo" podelilo tipske kante za smeće i najavilo čišćenje grada. To nas je podstaklo da se zapitamo da li bi kao univerzalno rešenje za sva mesta u Srbiji mogli da uzmemo primer Subotice, a da kontejneri budu ukinuti?

Siniša Mali: U poslednje tri i po godine – 96 novih vozila za JKP "Gradska čistoća"

Kako bi proverili da li je takvo nešto uopšte izvodljivo, pošli smo od koga drugog nego JKP "Gradska čistoća" gde su za "Telegraf" objasnili zašto takvo rešenje nije moguće jer kamioni za odnošenje smeća ne mogu da uđu u svaku ulicu i da zato postoje inženjeri koji se posebno bave planiranjem odnošenja smeća, na osnovu čega se donosi procedura.

- Procedura za postavljanje kanti se donosi u skladu sa Odlukom o održavanju čistoće Grada Beograda. Nju pokreće organ lokalne samouprave i nakon procena nadležnih organa, odlučuje da li se određen lokalitet proglašava za posebno naseljeno mesto u kome je moguće postavljanje istih. Kontejneri/kante se prazne prema unapred određenoj dinamici koja je takođe propisana istom odlukom - kažu u čistoći.

Detaljnije obrazloženje zašto je nemoguće kontejnere potpuno zameniti kantama dobili smo od Nebojše Redžića iz Agencije za zaštitu životne sredine. Kako kaže, primena kanti i kontejnera ima svoje prednosti i mane i kante su pogodne za sakupljanje otpada iz naselja sa individualnim stanovanjem (privatne kuće) dok su apsolutno neprihvatljive u naseljima sa stanovanjem u višim zgradama i soliterima.

- Kante su pogodne tamo gde je uspostavljen sistem prikupljanja otpada npr. jednom nedeljno, ali su kontejneri adekvatniji tamo gde se otpad odnosi svakodnevno bez obzira na količinu otpada. U naseljima gde se koriste kante je znatno lakše primeniti principe primarne selekcije – suva i vlažna frakcija, ali kontejneri omogućuju brže i jednostavnije prikupljanje celokupnog komunalnog otpada koji se posle razdvaja na liniji na razvrstavanje otpada - ističe Redžić.

On dodaje da je u naseljima gde se koriste kontejneri neophodno u cilju separacije obezbediti reciklažne kontejnere, kao i specijalna vozila za sakupljanje sekundarnih sirovina kako bi što manje komunalnog otpada završilo na deponijama. Ovakav sistem se primenjuje u velikom broj evropskih gradova, a Beč prednjači u primeni ovakvog sistema.

- Veliki problem korišćenja kontejnera je problem nesavesnog bacanja vrsta otpada koje nisu namenjene za odlaganje u kontejnere, pre svega krupnog otpada i građevinskog šuta, što predstavlja veliki problem u radu javno komunalnog preduzeća.

Na pritužbe stanovnika Grocke da su im za oktobar, novembar, decembar i januar stigli računi od po 520 dinara, a da niko nije ušao od komunalaca da pokupi smeće u zadnjih 15 godina, oni odgovaraju da njihove službe redovno rade svoj posao i da do punih kontejnera i kanti može da dođe samo ako je neko pomerio iste sa za to namnjenog mesta jer mu je trebalo parking mesto ili mu je daleko ili nekog trećeg razloga.

Međutim, prema Redžiću, problem neredovnog odnošenja otpada je isključivi problem organizacije rada u javno komunalnom preduzeću.

Na naše iznenađenje, Ministarstvo zaštite životne sredine i JKP "Zelenilo Beograd" sebe nisu smatrali nadležnim za pitanje sakupljanja i odnošenja smeća, pa smo tu ostali uskraćeni za odgovor i eventualnog rešenje za naselja do kojih "đubretarci" gotovo da i ne dolaze.

(S.Vasić)