Ovo su uslovi koje roditelji treba da ispune da bi dobili subvencije za treće i četvrto dete

Država je rešila da reaguje i usvoji strategiju za podsticanje rađanja kako bi ublažila negativne posledice toga što Srbija spada u najstarije zemlje u Evropi i godišnje, zbog veće stope mortaliteta izgubi grad veličine Bečeja ili Kikinde

Država će od 1. jula davati 12.000 dinara za treće dete i 18.000 za četvrto, svakog meseca, sve do detetove desete godine, najavila je za RTV ministarka zadužena za demografiju i populacionu politiku u vladi Srbije, Slavica Đukić Dejanović.

Za prvo dete majkama 100.000 dinara, za drugo dete 240.000, za treće dete 12.000 evra, a za četvrto 18.000: Vučić o novim merama koje će preporoditi Srbiju (VIDEO)

Država je rešila da reaguje i usvoji strategiju za podsticanje rađanja kako bi ublažila negativne posledice toga što Srbija spada u najstarije zemlje u Evropi i godišnje, zbog veće stope mortaliteta izgubi grad veličine Bečeja ili Kikinde.

U junu će biti promenjen zakon o finansijskoj pomoći porodici te će porodilje lakše dobijati novac za prvo drugo, treće ili četvrto dete.

- Od prvog jula ove godine svaka žena koja je rodila treće dete od 25. decembra prošle godine, svakog meseca do desete godine deteta primaće 12.000 dinara. Ona koja je rodila četvrto dete daćemo 18.000 dinara narednih 10 godina. Kada je u pitanju drugo dete, majka će dve godine primati po 10.000 dinara mesečno. Finansijska pomoć od 100.000 dinara je podsticajna mera za svako prvorođeno dete – istakla je Slavica Đukić Dejanović.

Sto hiljada dinara za prvorođeno dete treba samo da budu sredstva koja će da poboljšaju standard prvorođenog deteta. Za ovu pomoć je potrebno da budu ispunjeni određeni uslovi.

- Jedan od uslova je da dete bude vakcinisano, dete mora biti u zdravstvenom i obrazovnom sistemu, mora se znati gde živi, njegovi roditelji moraju biti edukovani za brigu o detetu. Dete koje nije vakcinisano neće imati pravo, dete koje nije sa sedam godina upisano u osnovnu školu a da ne postoji objektivan razlog takođe nema pravo na pomoć. Prosto to dete mora biti deo ove države i u administrativnom i u suštinskom smislu - ističe Đukić Dejanović.

Đukić Dejanović je podsetila i na to da država pomaže bio medicinsku pomoć pri veštačkoj oplodnji i da je pomerena gornja granica kako bi se što efikasnije borili sa sterilitetom koji je veoma izražen problem u društvu.

(Telegraf.rs)