Na 10 kilometara od Beograda truli stočno groblje: Da li ćemo, ovako zagađeni, ikada moći u EU?

Procenjuje se da bi čišćenje zemlje moglo da košta oko 15 milijardi evra

Na samo 10 kilometara od cenra Beograda stoji brdo od životinjskih skeleta. Miris od koga pozli širi sa ovog stočnog "groblja", napuštenog pre više od decenije, naročito sa prvim prodorom sunca i toplote, pod kojima obronci truleži počinju da zaudaraju.

Prizor, koji obuhvata oko tri kvadratna kilometra, dokaz je na koliko će izazova u oblati zaštite životne sredine Srbija morati da odgovori, ako želi da pristupi Evropskoj uniji do 2025. godine, piše Rojters.

Srbija će, ovoliko zagađena, teško moži da pristupi EU do 2025. godine Foto: Organ vlasti

Procenjuje se da bi čišćenje zemlje moglo da košta oko 15 milijardi evra.

Srbija je rekla kako neće moći da odgovori na zahteve EU po pitanju zaštite sredine i klimatskih promena do datog datuma i predložila je period od 11 godina tranzicije kada već jednom pristupi Uniji.

Nedaleko odavde kanal Vizelj u Borči prepun je otpada iz obližnje fabrike lepka, koja je bankrotirala još pre 10 godina. Problemi oko vlasništva i statusa fabrike otežavaju čišćenje.

Trebaće nam oko 15 milijardi evra da očistimo zemlju Foto: Čitalac Telegrafa

- Ova brda od kostiju i hemikalija locirano je na 10 kilometara od centra Beograda i svega 200 metara od plodne, obradive zemlje, koja je nekada pripadala PKB-u, a sada Al Dahri - rekao je za Rojters Zoran Janković, oktivista iz lokalne "Eko patrole Pančevački rit".

Inspekcije Ministarstva za zaštitu životne sredine nedavno su obišle mesto, kaže on.

Iz Ministarstva su Rojtersu rekli da su inspektori pronašli "malu količinu otpada nepoznatog porekla i sastava. Kada više detalja bude poznato, nadležne službe će reagovati u skladu sa zakonom", neodređeno su rekli oni.

Reke i kanali su prepuni smeća Foto: Tanjug/Saša Petrović

Iz Al Dahre se nisu oglašavali po ovom pitanju.

Prošle nedelje je ministar zašitite životne sredine Goran Trivan procenio da će investicija od dve milijarde evra biti potrebna da se obradi toksični optad, još pet milijardi evra da se prečiste vode, što je sve deo od 15 milijardi rashoda.

VIDEO: Smrt zvana plastična kesa: U čemu vi nosite namirnice?

(Telegraf.rs/Rojters)