Novi uspeh mladih matematičara: Sa Olimpijade u Sarajevu vratili se ruku punih medalja, a do nje ovim putem

Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto: Tanjug/Miljan Knežević

Malo malo pa nas naša deca obraduju sa vešću kako su osvojili medalje na nekom takmičenju u raznim naučnim disciplinama. Ovaj put, razlog za ponos roditeljima, mentorima ali i celoj naciji, dali su naši mladi matematičari koji su briljirali na 42. Balkanskoj matematičkoj olimpijadi u Sarajevu. Svih šest učenika Matematičke gimnazije u Beogradu osvojilo je medalje na Balkanskoj matematičkoj olimpijadi - jednu srebrnu i pet bronzanih medalja. Dvoje članova tima Vanja Jelovac i Vladimir Đurica i njihova profesorka, direktorka Matematičke gimnazije Mirjana Katić govorili su za RTS o izazovima sa kojima se suočavaju i šta je potrebno da bi se dugačak niz uspeha na takmičenjima nastavio.

Vanja Jelovac, kojoj je pripala bronzana medalja, kaže da joj je bila velika čast da predstavlja svoju zemlju na tako velikoj i prestižnoj matematičkoj olimpijadi.

Takmičenje je, ukazuje ona, bilo kratko i svakako su neke stvari morale da se "poklope".

Talentovani matematičari su pomenuti uspeh postigli u konkurenciji 143 takmičara iz 23 države sveta.

Vladimir Đurica, takođe osvajač bronzane medalje, kaže da je bilo 11 zvaničnih zemalja takmičara i još 12 neoficijalnih i da je Srbija zauzela peto mesto u zvaničnoj i 11. mesto u ukupnoj konkurenciji, što ocenjuje kao pristojan uspeh.

On se sa ovog nadmetanja u znanju vratio relativno zadovoljan, jer smatra dasemogao pokazati malo bolje budući da su mu nedostajala dva boda za srebrnu medalju.

Foto: Tanjug/Miljan Knežević

Prema rečima direktorke Matematičke gimnazije, Mirjana Katić smatra da je ostvaren odličan rezultat imajući u vidu da je reč o novoj, mladoj ekipi koja će tek učestvovati na velikim svetskim takmičenjima.

- Vanja je učenica drugog razreda. Petar je tek prvi. Ostali takmičari su učenici trećeg razreda. Sem Stefana Šebeza koji je iskusa,n svi ostali članovi ekipe su prvi put bili na takmičenju tog tipa - ističe Katićeva.

Za nju je tajna uspeha u ovoj priči - sjajan nastavni kadar Matematičke gimnazije.

- Nadam se da će Vanja i Vladimir kao i ostali članovi ekipe jednog dana isto tako raditi sa nekim novim učenicima Matematičke gimnazije. Pored našeg sjajnog kadra, stalno zaposlenih u Matematičkoj gimnaziji, tu su i saradnici sa fakulteta, bivši takmičari, naši učenici, sada kao studenti, i to je ono što je zapravo ključ za kvalitet i rezultate koje iz godine u godinu ponavljamo - ističe Katićeva.

Foto: Tanjug/Miljan Knežević

Vanja Jelovac je saglasna sa tim da je sve navedeno bitno, jer, kako kaže, neke stvari ne mogu sami da pronađu i nauče.

- Takođe, meni je sve to (u Sarajevu) delovalo mnogo strašno i veliko, svi smo u jednoj sali, zajedno. U tom trenutku je to stvarno stresno, tako da čuti od starijih kako su oni nosili se tim je dosta značajno - dodaje Jelovčeva.

Vladimir Đurica ističe da je za ovakva takmičenja i uspeh na njima vrlo bitno da se vežba svaki dan kako bi se što više napredovao i bolje se pripremio. Njegova praksa je uprava takva.

Ipak, u ovakvim pričama je, osim stručne posvećenosti profesora, vrlo dragocena i podrška porodice.

- Porodica je ta koja treba da prepozna talenat i da im bude ključni vetar u leđa. Iza medalja i osmeha postoje dani koji možda nisu ispunili očekivanja naših đaka i tada zajedno treba da ih podstaknemo da je to samo jedan loš dan, da će rad, trud, talenat koji imaju u sebi pokazati neki drugi put - kaže Katićeva.

Telegraf čestita mladim matematičarima i želi im još puno odličja!

(Telegraf.rs/RTS)