Škole će raditi do 18. jula, evo i koje! Otkrivamo kako će izgledati zaključivanje ocena i šta sve čeka đake

Vreme čitanja: oko 4 min.
Foto-kolaž: Pixabay, Tanjug

Nakon dugo čekanja, Ministarstvo prosvete je juče objavilo kako će izgledati izmenjen školski kalendar, a u kom je uvelo mogućnost produženja godine za đake do 25 dana, u zavisnosti od toga li da je u pitanju osnovna, srednja stručna škola ili gimnazija. To znači da će škole koje najviše zaostaju u nadoknadi gradiva, morati da rade sve do 18. jula. Predsednik Foruma srednjih stručnih škola Milorad Antić objasnio je za Telegraf.rs da li je ovo dovoljno vremena da se nastava adekvatno nadoknadi, kako će se zaključivati ocene, ali i kako će izgledati 8. i 9. čas koji su pojedine škole uvele.

Prema mišljenju Milorada Antića, čak i ovo predloženo produženje nastave od strane Ministarstva prosvete nije dovoljan vremenski period da se nadoknadi do sada izgubljena nastava i da se učenici na kraju školske godine adekvatno ocene.

Kako će izgledati zaključivanje ocena i 8. i 9. čas?

"Ako niste radili tri i po meseca, kao što su mnoge gimnazije i srednje stručne škole, vi ste izgubili jednu trećinu gradiva. Ovde govorim najviše o Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, oni će mnogo teško adekvatno nadoknaditi nastavu, pa sve i da idu do 18. jula u školu. Moramo imati u vidu da su mnoge škole tek od juče krenule sa nastavom, a treba da znamo da je potreban sada i period prilagođavanja učenika na samu nastavu, odnosno, uhodavanja. Dugo nisu imali nastavu, treba im vremena sada i da se priviknu", objašnjava nam Antić na početku razgovora.

Antić se ovom prilikom dotakao i samog načina zaključivanja ocena koji će sada uslediti u školama, pa dodao kako i dalje nema preporuke Ministarstva koliko ocena će u ovim vanrednim okolnostima biti dovoljno da bi se dala zaključna ocena.

"Do sada je bilo pravilo da je minimum 3 ocena, a kako bi se dala zaključna na kraju školske godine. Međutim, sada će to fizički biti neizvodljivo, po mom mišljenju. Moguće je formalno, ali to onda znači da ocene nisu date adekvatno, i tu imamo oštećenje učenika. Jedino je rešenje da se sami nastavnici organizuju, pa da smanje broj nastavnih jedinica, odnosno, da izdvoje bitno od nebitnog", preporučuje Antić.

Pojedine škole u Srbiji uvele su i 8. i 9. čas, a kako bi nadoknadile nastavu. Antić je objasnio kako oni zapravi izgledaju i da li ima smisla uvoditi ih.

"Ti časovi traju po pola sata. Međutim, mi moramo da budemo svesni da su učenici do 13 sati već "neupotrebljivi", odnosno, da su tada već dosta umorni i nemaju koncentracije. Osmi i deveti čas, zato, nemaju potreban efekat i jedino će ih pohađati oni kojima bude bila potrebna viša ocena", zaključuje Milorad Antić na kraju razgovora.

Izmene u osnovnim i srednjim školama

Kako stoji u saopštenju Ministarstva prosvete od juče, mogućnost produžetka nastave i izmenjen Kalendar odnose se samo na one škole koje zbog obustave nastave nisu realizovale nastavni proces u potpunosti i sada nemaju dovoljno vremena za nadoknadu časoava i ocenjivanje učenika, dok sve one škole koje su nastavu i nadoknadu realizovale i skladu sa zakonom, ovu školsku godinu završavaju kao što je bilo planirano prvobitnim Kalendarom.

Osnovne škole 

U osnovnim školama koje zbog obustave rada nisu realizovale obrazovno-vaspitni rad u potpunosti i nemaju dovoljno vremena za nadoknadu časova i ocenjivanje učenika, drugo polugodište može biti završeno najkasnije do petka, 6. juna 2025. godine za učenike osmog razreda, odnosno za učenike od prvog do sedmog razreda do petka 20. juna 2025. godine. Završni ispit organizuje se u ponedeljak, utorak i sredu - 23, 24. i 25. juna 2025. godine.

Srednje škole

U srednjim školama koje zbog obustave rada nisu realizovale obrazovno-vaspitni rad u potpunosti i nemaju dovoljno vremena za nadoknadu časova i ocenjivanje učenika, drugo polugodište može biti završeno najkasnije do 18. jula 2025. godine za učenike svih razreda, odnosno 27. juna 2025. godine za učenike završnih razreda gimnazije i za učenike III razreda trogodišnjeg i IV razreda četvorogodišnjeg obrazovanja stručnih škola

U srednjim školama koje su započele rad ili će sa radom početi najkasnije 5. maja 2025. godine, učenici će biti u mogućnosti da ostvare prisustvo na više od dve trećine nastavnih dana, izbegnu upućivanje na razredne ispite, budu ocenjeni odgovarajućim brojem ocena iz svakog predmeta, a na osnovu kojih odeljenjsko veće može utvrditi zaključne ocene, odnosno, biće u mogućnosti da na zakonit način završe započeti razred.

S obzirom na promene Pravilnika o kalendaru obrazovno-vaspitnog rada za osnovne škole i pomeranje datuma organizacije završnog ispita na kraju osnovnog obrazovanja, Ministarstvo prosvete će narednih dana izvršiti i izmene u Kalendaru aktivnosti za sprovođenje završnog ispita na kraju osnovnog obrazovanja i vaspitanja za školsku 2024/2025. godinu i upisa učenika u srednju školu za školsku 2025/2026. godinu, o čemu će javnost biti blagovremeno obaveštena.

(Telegraf.rs)