Đurić: Takozvano Kosovo danas nije i neće postati član Saveta Evrope

M. L.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Tanjug/Ministarstvo spoljnih poslova

Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je danas u Luskemburgu da zahtev Prištine za članstvo u Savetu Evrope (SE) nije na dnevnom redu sastanka Komiteta ministara.

"Najvažnija vest za građane je da KiM, južna srpska pokrajina, danas nije i neće postati član Saveta Evrope", istakao je Đurić koji učestvuje na sastanku Komiteta ministara.

On je naveo da je značajno to što zemlje Kvinte nisu podržale da se zahtev Prištine za članstvo uvrsti na dnevni red sastanka.

"Građani treba da znaju da je i prošle godine članstvo Kosova u Savetu Evrope sprečeno zahvaljujući diplomatskim aktivnostima Srbije, pre svega diplomatskim aktivnostima predsednika Aleksandra Vučića na najvišem nivou i njegovim razgovorima koje je imao sa evropskim liderima u tom periodu", rekao je Đurić.

On je naveo da je u izlaganju na sastanku Komiteta ministara upozorio na činjenicu da se ne sme zaboraviti da je Srbija pre 22 godine kao demokratska država primljena u Savet Evrope u svojim granicama i da je nedopustivo da se granice jedne demokratske države prekrajaju proizvoljno, suprotno Povelji UN.

"Mi smo zemlja koja čvrsto stoji iza principa međunarodnog prava i mi se zalažemo za demokratske principe, a ne za etnokratske i etnonacionalisticke principe", rekao je Đurić.

On je ukazao da je vlast Aljbina Kurtija u prethodnih godinu dana nastavila sa gaženjem kolektivnih prava Srba na KiM i dodao da je očigledno to uzeto u obzir od strane država članica.

"Nažalost, više od dve trećine članica Saveta Evrope je priznalo nezavisnost Kosova i Metohije odmah nakon njegovog proglašenja, tako da ovo je jedna od organizacija u kojima mi nemamo generalno većinu i većinsku podršku za naše stavove, ali zato je bilo važno da i ove godine pozicija Srbije prevagne ovde", ukazao je Đurić.

Naglasio je da je veoma je značajno i što parlamentarci iz Srbije kontinuirano rade sa svojim kolegama u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope.

Priština je podnela zahtev za pristupanje SE u maju 2022. godine, a Parlamentarna skupština SE je u aprilu 2024, na osnovu izveštaja izvestioca Dore Bakojani, podržala prijem Prištine i pozvala Komitet ministara da donese takvu odluku.

Bakojani je preporučila članstvo tzv. Kosova u SE, iako je Priština ispunila samo jedan od tri uslova koje je ona prvobitno navela, a to je sprovođenje odluke ustavnog suda u Prištini o vraćanju zemlje manastiru Visoki Dečani i to tek osam godina nakon donošenja te odluke.

Druga dva uslova - formiranje Zajednice srpskih opština i rešavanje problema eksproprijacije zemljišta u opštinama gde žive uglavnom Srbi Priština nije ispunila.

Međutim, u maju te godine zahtev Prištine se nije našao na dnevnom redu Komiteta ministara, pošto je Francuska zatražila odlaganje odluke jer Priština nije ispunila obavezu da formira Zajednicu srpskih opština.

Zahtev Prištine da bude specijalni gost skinut je početkom marta ove godine sa dnevnog reda Političkog komiteta Parlamentarne skupštine SE.

(Telegraf.rs/Tanjug)