Dan zdravih gradova obeležava se danas pod sloganom "Zdrav grad za zdrave ljude"
Dan zdravih gradova biće obeležen danas pod sloganom "Zdrav grad za zdrave ljude", najavio je Gradski zavod za javno zdravlje Beograd koji već godinama na ovaj dan zajedno sa Institutima za javno zdravlje Niš, Kragujevac i Vojvodine organizuje niz manifestacija.
U objavi na sajtu GZJZ Beograd navodi se da ove ustanove koje obeležavaju Dan zdravih gradova ukazuju na značaj uticaja socijalnih determinanti na zdravlje i potrebu za snažnim kontinuiranim intersektorskim delovanjem na svim nivoima, uz dalji razvoj mehanizama participatornog odlučivanja i omogućavanje većeg učešća građana u izgradnji i razvoju zajednica u kojima žive, obrazuju se i rade.
"Rad na unapređenju zdravlja urbanih zajednica kao polaznu osnovu uzima razmatranje svih onih činilaca koji u osnovi određuju zajednicu kao takvu. Ako bismo navodili elemente koji u ukupnom uticaju presudno deluju na zdravlje jednog grada, spisak bi sasvim sigurno uključivao obezbeđivanje potrebne infrastrukture, očuvanje prirode i životne okoline, ali i kvalitetnu brigu o ljudima koji posmatranu zajednicu čine", navodi se u objavi.
Budući da zdravu zajednicu na prvom mestu čine zdravi stanovnici, istraživanja koja su obrađivala temu koji to činioci deluju na zdravlje pojedinca, a posledica su socijalnih uticaja i načina života u posmatranoj zajednici, navodi se da određeni društveni činioci mogu biti povezani sa uticajem na zdravstvene ishode.
U uobičajenim podelama, najčešće se navode određeni faktori koji se nazivaju "socijalne determinante zdravlja", a koji su opisani kao činioci uticaja na zdravlje u ljudskim zajednicama i to su stanovanje, prihodi, obrazovanje, bezbedno okruženje, društvena uključenost i učešće u odlučivanju, zaposlenost, uslovi rada, socijalna podrška, transport, dostupnost usluga.
"Rad na otklanjanju nepovoljnih uticaja socijalnih determinanti zdravlja - put ka ostvarenju zdravog grada", navodi se u objavi.
Razvoj pojedinca i ispunjenje ličnih potencijala donose nedvosmislene koristi široj zajednici, a nemogući su bez dobre brige o zdravlju - upravo se na toj tački preseka temelji opravdanje za posvećivanje pažnje socijalnim determinantama zdravlja.
Zdravim gradom se smatra, prema Svetskoj zdrvastvenoj organizaciji, zajednica koja neprekidno radi na stvaranju i unapređenju fizičkog i socijalnog okruženja, kao i na uvećanju onih resursa koji omogućavaju ljudima da se uzajamno podržavaju u ostvarivanju svih životnih potreba i maksimalnom razvitku ličnih potencijala.
Svetska zdravstvena organizacija navodi niz dostignuća, čijem ostvarenju treba da teži jedan zdrav grad, a to su čisto, bezbedno i kvalitetno fizičko okruženje, odnosno objekti za stanovanje, negovanje ekosistema koji je stabilan u sadašnjosti i dugoročno održiv, snažna zajednica u kojoj se baštine odnosi međusobnog uvažavanja i podrške, dostupna i kvalitetna zdravstvena zaštita.
(Telegraf.rs/Tanjug)