Danas obeležavamo Spasovdan: Običaji su veoma strogi, a jedan se tiče muškaraca
Danas se se obeležava Vaznesenje Gospodnje ili Spasovdan, koji je i slava grada Beograda, a u mnogim mestima u Srbiji je i zavetina, odnosno slava celog sela. Ovaj praznik pada 40 dana nakon vaskrsenja Hristovog i za njega se vezuje mnogo narodnih verovanja i običaja.
Vernici su na Spasovdan odlazili u crkvu, a posle izlaska iz crkve, domaćini su svoje goste vodili kući, gde ih je čekao bogato pripremljen ručak.
Oni koji nisu išli u goste, okupljali su se na prostoru ispred crkve i tu nastavili slavlje. Ispred crkve su se pekli jaganjci, točilo piće, prodavao sladoled...
Bio je i običaj da se na ovaj praznik, pre sunca, kupa u reci ili moru. Obavezno se klalo jagnje, kao žrtva svecu. Redovno se spremala cicvara.
U prošlosti su čobani pripremali krstiće od leskovih grana, pa ih izjutra stavljali na krovove kuća i pomoćnih zgrada, na torove i pritvorke, a zabadali su ih i na njive s usevima. Pre Spasovdana, naši preci, nisu pili mleko od Nove godine do ovog praznika.
Prema običajima, muškarci se danas ne briju, žene se ne umivaju, a deca ne kupaju. Ne spava se preko dana, da se ne bi dremalo preko godine.
(Telegraf.rs)