Pronađen zub pračoveka star sedam miliona godina

Ovo otkiće bi moglo drastično da promeni teoriju da se evolucija desila na tlu Afrike

Većina naučnika veruje da su se ljudska bića razvila u Africi, a da su se zatim selila po kontinentima.  Međutim, naučnici sa Univerziteta u Tibingenu  Nemačkoj tvrde da je naše poreklo nešto komplikovanije i da se evolucija događala na prostorima Evrope i zapadne Azije.

Do novih otkrića je došlo posle pronalaska zuba majmuna u Bugarskoj, u blizini grada Čirpan. Zub je skoro dva miliona godna mlađi od poslednjeg pračoveka za koga se smatra da je umro u Evropi.

Sedam miliona star zub ukazuje na to da je evropski pračovek evoluirao da jede travu, semenke i orašaste plodove, pošto se tlo promenilo i voća, koje je dotad jeo, je nestalo. Pre ovog otkrića najstariji fosil humanoida koji je pronađen u Evropi datira od pre 9.200.000 godina. On je pronađen u Grčkoj što je navelo naučnike da zaključe da su majmuni izumrli pre devet miliona godina.

Naučnici sa Univerziteta u Tibingenu u Nemačkoj su samim tim povezali da su se humanodi iz Evrope slično hranili kao njihovi  rođaci iz Afrike koji su izumrli pre četiri miliona godina.  Oni smatraju da dobro treba razmisliti o teoriji da se evolucija dogodila na tlu Afrike, a da su se ljudi tek posle evlucije raširili po ostalim kontinentima. Postoje brojni dokazi koji govore da se značajan deo ljudske evolucije dogodio van Afrike, na tu Evrope i Azije.

Do sada je najstariji humanoid bio uranopitekus makedonesis iz Grčke. Na evropskom tlu nađeni su ostaci životinja koje su živele u savani poput nekoliko vrsta slonova, gazela, žirafa, sabljastih mačaka i nosoroga. Ponašanje ovog humanoida iz Evrope je uticalo na kasije ponašanje afičkog pračoveka, smatraju nemački naučnici.