Naučnici uspešno uništili gnezdo džinovskih stršljena: Mogu da ubiju i čoveka

Raspon krila ovih stršljena je veći od 7 centimetara

Američki naučnici uspešno su uništili prvo gnezdo džinovskih azijskih stršljena, koje je otkriveno u američkoj državi Vašington zahvaljujući uređaju za praćenje koji je postavljen na neke primerke, pa su ga usisali sa stabla uz pomoć vakuumskog creva.

Reč je o opasnoj invazivnoj vrsti insekta, najveće vrste stršljena na svetu, čiji raspon krila iznosi 7,6 centimetara, piše BBC.

Samo nekoliko ovih opasnih insekata može da uništi pčelinju košnicu za nekoliko sati i ubije stotine pčela pre nego što preuzmu njihovo stanište.

Telo im je dugačko čak 5 centimetara, a osim što uništavaju medonosne pčele, opasni su i za ljude, koje napadaju u odbrani. Višestruki ubodi mogu biti smrtonosni čak i za osobe koje nisu alergične.

Njihov otrovni ubod može da prodre i kroz zaštitnu opremu, ali globalno je broj osoba koje ubiju svake godine relativno nizak. Prema podacima vašingtonskog muzeja Smitsonijan svake godine u Aziji ubiju između 30 i 50 ljudi. Prirodno im je stanište u području Azije, od Kine do Japana.

Stršljeni ubice prvi put su primećeni u Kanadi u avgustu 2019. godine, a nekoliko meseci kasnije, u decembru 2019. pojavili su se i u američkoj državi Vašington.

Entomolozi, naučnici koji proučavaju insekte, gnezdo s oko 200 opasnih insekata pronašli su u gradu Blajnu blizu kanadske granice.

U subotu je tim entomologa u zaštitnim odelima, uz pomoć posebnog uređaja, uspeo da usisa gnezdo insekata sa stabla, koje je potom posečeno da bi se sprečilo stvaranje novih gnezda.

Aktivisti za zaštitu životne sredine i naučnici već su duže vreme veoma zabrinuti zbog pada broja insekata u svetu. Međutim, u ovom slučaju radi se o veoma invazivnoj i opasnoj vrsti koja može da ima negativan uticaj na okolinu, ekonomiju i javno zdravlje, upozorili su stručnjaci.

(Telegraf.rs)