Dva miliona žrtava korone u svetu: Da li su podaci tačni i da li je situacija zapravo mnogo gora?

Iako je brojka od dva miliona prevelika i strašna, stručnjaci navode da je moguće da je prava cifra zapravo mnogo veća

foto Pixabay

Broj umrlih od korona virusa u svetu zvanično je premašio dva miliona, pokazali su podaci Univerziteta Džons Hopkins. Sajt "worldometers" tu informaciju objavio je još sinoć, a tragične vesti dolaze godinu dana nakon što je prijavljen prvi smrtni slučaj u kineskom gradu Vuhan.

Iako je brojka od dva miliona prevelika i strašna, stručnjaci navode da je moguće da je prava cifra zapravo mnogo veća. U računicu koju objavljuje "Džons Hopkins" uključeni su samo potvrđeni slučajevi, što znači da ljudi koji su umrli bez dijagnoze za kovid-19, nisu ni uračunati, prenosi CNN.

S obzirom na činjenicu da je testiranje i dalje neadekvatno u mnogim zemljama širom sveta, moglo bi se reći da ima verovatno do stotina hiljada dodatnih smrtnih slučajeva.

Direktor Instituta za zdravstvenu metriku i evaluaciju na Univerzitetu Vašington u Sijetlu Kristofer Mari navodi da bi "višak" mortaliteta mogao da znači da petina smetnih slučajeva od korona virusa zapravo nije zavedena.

- Otkrili smo da je ukupan broj smrtnih slučajeva za 20 odsto veći od prijavljenih. Postoje ekstremni slučajevi poput Ekvadora, Perua ili Rusije, gde je ukupna smrtnost za 300-500 odsto veća od prijavljenih smrti, ali za zemlje za koje imamo podatke, veća je za oko 20 odsto - rekao je on za CNN.

S obzirom na to da širom sveta počinje program vakcinacije, postoji tračak nade, iako će verovatno biti potrebne godine kako bi apsolutno svi dobili svoju dozu.

U međuvremenu se pandemija pogoršava. Broj žrtava raste brže nego ikad. Iako je trebalo osam meseci da svet zabeleži milion smrtnih slučajeva od kovida-19, drugi miliona stigao je za manje od četiri meseca.

Brojne zemlje, uključujući SAD, Nemačku, Švedsku, Indoneziju, Izrael i Japan, zabeležile su svoje najsmrtonosnije dane pandemije u proteklih nedelju dana, a broj slučajeva se na globalnom nivou približava 100 miliona.

SAD beleže najveći broj smrtnih slučajeva, a prate ih Brazil, Indija i Meksiko.

Video: Najmučniji snimci od januara do 31. decembra: Ovako je izgledala 2020. godina u 5 minuta

(Telegraf.rs)