Fotografije vojnika, blato, prašina i drveni kreveti: Slike bunkera Azovstala u kom su se borci krili mesecima

Opsada Marupolja u kojoj je navodno ubijeno oko 6.000 Ukrajinaca i oko 4.000 Rusa, počela je prvog dana sukoba, a završila se 20. maja, skoro tri meseca kasnije

Improvizovani kreveti, spomen obeležja mrtvim borcima i kreveti napravljeni od drveta samo su jedan deo nameštaja u bunkerima ispod čeličane Azovstal u Mariupolju gde su se tri meseca skrivali ukrajinski vojnici.

Na prvim fotografijama koje su objavljenje nakon što je čeličana pala u ruske ruke vidi se u kakvim su užasnim uslovima živeli ukrajinski vojnici, od kojih su mnogi poginuli tokom borbi u ovoj fabrici.

Nakon što se ostali predali i napustili čeličanu posle tri meseca opsade, u rukama ruskih snaga sada je oko 2.500 ukrajinskih vojnika.

Veliki industrijskijski kompleks koji se nalazi istočno od luke na Azovskom moru u srcu Donbasa bio je mesto najžustrijih borbi od početka sukoba u Ukrajini koji je počeo 24. februara. Ruske rakete i artiljerija su mesecima udarali na čeličanu.

Opsada Marupolja u kojoj je navodno ubijeno oko 6.000 Ukrajinaca i oko 4.000 Rusa, počela je prvog dana sukoba, a završila se 20. maja, skoro tri meseca kasnije, piše Daily Mail.

Na fotografijama se vidi veliki broj mračnih prostorija, sa oskudnim i improvizovanim nameštajem, u kojima ima dosta vlage i prljavštine. Na jednom od zidova nalazi se i poster sa fotografijama poginulih ukrajinskih vojnika sa porukom: "Heroji ne umiru".

Bivši komandant puka Azov, tvrdi da se desetine tela ubijenih boraca još uvek nalaze u čeličani.

Maksim Žorin rekao je da su tela oko 220 tela ubijenih u Azovstalu već poslata u Kijev, ali isto toliko tela je još uvek u Mariupolju.

On je u video snimku objavljenom na Telegramu rekao da se nastavljaju razgovoru o daljoj razmeni, kako bi se sva ta tela vratila kućama.

Video: Novinari u Ukrajini farbaju šlemove i pancire da ih ne pomešaju sa vojnicima

(Telegraf.rs)