Smrt serijskog ubice i danas intrigira: Poslednji dani, obrok i reči monstruma koji je ubio najmanje 33 dečaka

M. P.
Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto: Tanjug/AP

Džon Vejn Gejsi, poznat i kao "klovn ubica", umro je pre 31 godine. Dana 10. maja 1994. godine, serijski ubica — koji je osuđen za ubistvo najmanje 33 dečaka i mladića tokom 1970-ih — preminuo je u kazneno-popravnoj ustanovi u Ilinoisu. Iako su njegovi zločini među najgnusnijima u američkoj istoriji, Gejsi je održavao uznemirujući dvostruki život kao ugledan građanin i seksualni predator.

Naizgled, bio je viđen kao prijateljski nastrojen član zajednice koji je često zabavljao decu u lokalnim bolnicama i na rođendanima — ta persona koja mu je kasnije donela nadimak "klovn ubica".

Godine 1980. osuđen je i izrečena mu je smrtna kazna. Kada su ga, u audio snimku prikazanom u Netfliksovoj seriji "Razgovori s ubicom: Kasete Džona Vejna Gejsija", pitali kako se oseća povodom završetka suđenja, rekao je: "Kako da osetiš olakšanje zbog nečega što i dalje ne razumeš?"

"Zato što kažu da sam kriv, ja sad treba da se osećam krivim? Ne osećam se tako", rekao je. "Nemam kajanja."

Evo šta treba znati o smrti Džona Vejna Gejsija u zatvoru, pre 31 godinu.

Problematično izvršenje smrtne kazne

Dana 13. marta 1980, Gejsi je osuđen za ubistvo 33 osobe i osuđen na smrtnu kaznu za 12 od tih ubistava. Prema portalu History.com, Gejsi je na robiji slikao portrete klovnova i druge motive, koji su se prodavali za hiljade dolara, sve do njegove egzekucije smrtonosnom injekcijom.

Prema izveštaju ABC News, ubrizgana su mu tri različita hemijska sredstva: jedno za gubitak svesti, drugo za zaustavljanje disanja i treće za zaustavljanje rada srca. Međutim, došlo je do greške tokom procesa, jer je došlo do zapušenja u cevčici, što je sprečilo drugu supstancu da u potpunosti uđe.

Prema istom izvoru, trebalo je 18 minuta da umre — otprilike četiri puta duže nego što je uobičajeno.

Gejsijeva egzekucija izvršena je 10. maja 1994.

Kako navodi Newyorker, datum egzekucije poklopio se sa 26. godišnjicom njegovog prvog hapšenja — zbog sodomije — kada je imao 26 godina.

Gejsi je pogubljen u Kazneno-popravnom centru Stejtvil, u Krest Hilu, u saveznoj državi Ilinois.

Rođen 17. marta 1942, Gejsi je imao 52 godine kada je umro.

Okrutan do samog kraja, reputaciju potvrdile i poslednje reči

Neposredno pre pogubljenja, izgovorio je svoje zloglasne poslednje reči: "Poljubi me u d***."

Pre egzekucije, Gejsi je zatražio poslednji obrok iz Kentaki Frajd Čikena, lanca restorana u kojem je nekada radio kao menadžer, prema izveštaju 9News. Tražio je kofu KFC piletine, 12 prženih škampa, pola kilograma jagoda, pomfrit i dijet koka-kolu.

Proslava smrti monstruma

Na dan njegove egzekucije, gotovo 1.000 ljudi okupilo se ispred gradske većnice u Čikagu da proslave Gejsijevu skoru smrt, navodi Los Angeles Times. Puštali su balone i nosili transparente koji su ismevali Gejsijevu opsesiju klovnovima.

U Netfliksovoj dokumentarnoj seriji "Razgovori s ubicom", okupljeni su skandirali: "Smrt za Gejsija", a mnogi su rekli da ubica dobija ono što zaslužuje, ali da je dan egzekucije trebalo da dođe ranije.

Serija takođe prikazuje jednu od Gejsijevih preživelih žrtava, Stiva Nemersa, koji je rekao da "nema ni trunku saosećanja za njega. Ništa za njega."

U međuvremenu, predsednik porote, Ron Biver, izjavio je da oseća "olakšanje".

"Olakšanje je došlo jednostavno iz saznanja da više nijedno dete Džon Vejn Gejsi neće ubiti", dodao je.

Pored Netfliksove serije "Razgovori s ubicom: Kasete Džona Vejna Gejsija", snimljeno je i više drugih dokumentaraca o užasnim događajima, uključujući i šestodelnu seriju platforme Pikok, pod nazivom "Džon Vejn Gejsi: Prerušeni đavo", objavljenu 2021.

(Telegraf.rs)