Makron spreman za raspoređivanje francuskih aviona sa nuklearnim oružjem u Evropi: Situacija je ozbiljna
Predsednik Francuske Emanuel Makron otvoren za slanje francuskih borbenih aviona naoružanih nuklearnim oružjem u druge evropske zemlje.
"Spremni smo da otvorimo ovu diskusiju. Definisaću okvir na vrlo specifičan način u narednim nedeljama i mesecima", rekao je francuski predsednik u intervjuu za TF1 televiziju, koji je trajao tri sata.
"Amerikanci imaju bombe na avionima u Belgiji, Nemačkoj, Italiji, Turskoj", dodao je, ukazujući na američke nuklearne aranžmane sa zemljama članicama NATO, prenosi britanski The Telegraph.
Međutim, Makron je naveo tri uslova za ovakav potez, rekavši da "Francuska neće plaćati sigurnost drugih" i da "to neće biti na račun onoga što nam je potrebno".
"Konačna odluka uvek će biti na predsedniku Republike, kao vrhovnom komandantu oružanih snaga", dodao je.
Makron je insistirao da nema nameru da "pokrene Treći svetski rat" sa Rusijom.
Francuska spremna da upotrebi svoj nuklearni odvrambeni kapacitet kako bi pomogla u zaštiti Evrope, ali francusko ministarstvo odbrane tada nije želelo da potvrdi tu mogućnost. Anoimni francuski zvaničnik je rekao da bi borbeni avioni naoružani nuklearnim oružjem mogli da budu raspoređeni u Nemačku, dok Sjedinjene Američke Države prete povlačenjem svojih snaga sa evropskog kontinenta.
"Raspoređivanje nekoliko francuskih nuklearnih borbenih aviona u Nemačkoj ne bi trebalo da bude teško i poslalo bi snažnu poruku", rekao je on.
Makronove izjave dolaze nakon što je Fridrih Merc, novi nemački kancelar, pozvao Britaniju i Francusku da prošire svoju nuklearnu zaštitu, dok on traži "nezavisnost" Evrope od Amerike Donalda Trampa.
Veruje se da Amerika ima oko 50 nuklearnih bombi smeštenih na vazduhoplovnoj bazi Indžirlik na jugu Turske, koja je članica NATO.
Francuska je jedina nuklearno naoružana zemlja u EU i njen nuklearni odvrambeni kapacitet je trenutno nezavistan od NATO, dok britanski nuklearni kapacitet čini ključni deo odbrambene strategije Alijanse.
Poljska je već jasno stavila do znanja da želi da koristi francuski nuklearni odvrambeni kapacitet.
"Uvek je postojala evropska dimenzija u razmatranju onoga što nazivamo vitalnim interesima. Ne razrađujemo ovo jer nejasnoća ide ruku pod ruku sa odvraćanjem", rekao je Makron.
Zemlje sa nuklearnim oružjem u svetu
- Rusija 5.580
- SAD 5.044
- Kina 500
- Francuska 290
- V. Britanija 255
- Indija 172
- Pakistan 170
- Izrael 90
- S. Koreja 28
* Izvor Federacija američkih naučnika
U drugom delu intervjua, 47-godišnji centristički predsednik je takođe obećao referendume o ključnim pitanjima dok je izlagao ciljeve za preostale dve godine svog mandata.
Makron je prvi put preuzeo funkciju 2017. godine i biće primoran da se povuče 2027. nakon što odsluži dva mandata, što je maksimalan broj dozvoljenih prema ustavu.
Od jula prošle godine, suočava se sa izazovima da ostane relevantan na domaćoj političkoj sceni, nakon što je njegova odluka da održi vanredne parlamentarne izbore izazvala kontraefekat, ostavljajući ga bez većine u skupštini.
Međutim, nedavno je stekao priznanja na međunarodnom planu zbog svojih napora da okonča trogodišnji rat izazvan ruskom invazijom na Ukrajinu.
"Moramo pomoći Ukrajini da se odbrani, ali ne želimo da pokrenemo Treći svetski rat. Rat mora da prestane i Ukrajina mora biti u najboljoj mogućoj situaciji da uđe u pregovore", poručio je francuski predsednik.
(Telegraf.rs)