ISPRAVKA: "Kip slobode u Alepu" je digitalna kreacija, a ne stvarna skulptura u ovom sirijskom gradu

Vreme čitanja: oko 1 min.

Tamam Azam napravio je "Kip slobode" - digitalnu kreaciju koja prikazuje čuvenu njujoršku statuu, napravljenu od ruševina ratom razorenog Alepa

Sirijski umetnik Tamam Azam napravio je "Kip slobode" - digitalnu kreaciju koja prikazuje čuvenu njujoršku statuu, napravljenu od ruševina ratom razorenog Alepa.

U ovom članku je ispravljen naslov, posle analize portala Raskrinkavanje.ba, u kojem je ocenjeno da naslov članka sugeriše da je reč o stvarnom kipu, a ne digitalnoj kreaciji.

Kako piše Raskrinkavanje, slika koja je u oktobru ove godine opet postala viralna delo je sirijskog umjetnika Tammama Azzama, i ne prikazuje stvarnu skulpturu napravljenu od ruševina u Alepa ili od “ostataka američkih bombi i granata”. Reč o je o slici napravljenoj uz pomoć digitalnih tehnika iz 2012. godine. Umetnik je koristio fotografiju srušene zgrade u Siriji.

Ovaj Srbin je učinio da SRPSKI SVECI na čelu sa CAROM DUŠANOM ožive nasred ulice! (FOTO) (VIDEO)

Azam nije komentarisao kako njegovo umetničko delo treba da se tumači, ističući da je cilj upotrebe Kipa slobode trebalo da predstavlja slobodu, a ne komentar na američku politiku.

- To delo treba da prenese poruku optimizma uprkos razaranju u Siriji - otkriva umetnik.

Azam je često koristio dobro poznate simbole i dela u svom radu kao način da skrene pažnju na konflikte u Siriji. Njegovo najpopularnije delo, "Grafit slobode", prikazuje poznatu sliku Gustava Klimta "Poljubac", naslikanu na porušenoj zgradi u Siriji.

- Izabrao sam "Poljubac" kao ikonu ljubavi, način da se traga za ljubavnim pričama iza tog zida, koje su potpuno uništene zbog rata - rekao je umetnik.

(Telegraf.rs)