DVE IRANSKE DŽAMIJE: Budite ljudi, stavite na stranu religiju i priznajte: nisu li ovo najlepši hramovi na svetu? (FOTO)

Svetilište Fatime Masume u Komu i Nasir-ol-Molkova džamija u Širazu samo su dve šiitske bogomolje u Iranu, ali su dovoljne da biste uvideli lepotu tamošnje arhitekture

Šiitski islam je dosta drugačiji od sunitskog, koji je dominantan kako na Balkanu tako i generalno u svetu. Ne samo što je mali broj muslimanskih zemalja šiitski, već ih većina sunita uopšte i ne smatra muslimanima. Jedna od zemalja u kojima šiiti, ipak, čine većinu jeste Iran.

Nekadašnja Persija država je na jugozapadu Azije koja već nekoliko milenijuma unazad ima vrlo specifičnu arhitekturu. Može se reći da postoji nit koja se proteže nekih tri hiljade godina, proteže, razvija, menja, ali traje i preživljava. Islamska arhitektura iranskog stila, čiji je uticaj vidljiv u svim okolnim zemljama, živi je dokaz. Ne postoji ništa slično.

Na fotografiji iznad možete videti Nasir-ol-Molkovu džamiju u gradu Širazu, koja je poznata i kao "Ružičasta džamija" zbog obilatog korišćenja ružičastih pločica u njenom dizajnu enterijera. Raskošne boje koje se prelivaju pod svodovima i hodnicima ove bogomolje dolaze od bezbrojnih vitraža na fasadama. Sagrađena je u drugoj polovini XIX veka.

Na drugoj fotografiji možete videti ajvan (portal) svetilišta Fatime Masume koje se nalazi u Komu, drugom najsvetijem iranskom gradu, odmah posle Mešheda.

Fatima je bila ćerka sedmog imama Muse al-Kadima i sestra osmog imama Reze, te je živela u VIII-IX veku; u šiitskom islamu čest je slučaj da se žene poštuju kao svetice ako su u bliskom rodu sa imamima.

Ovaj veličanstveni ajvan je sagrađen 1519. godine po nalogu Tadžlue Hanume, supruge persijskog šaha Ismaila I, utemeljitelja dinastije Safavida.

(Telegraf.rs)