Misterija rešena: Zbog čega se pojavljuju čudne mrlje na zadnjem staklu vašeg automobila?

N. M.
N. M.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Svakodnevno vozimo automobile, ali retko obraćamo pažnju na sitne detalje koji nas okružuju. Jedan od takvih fenomena su neobične mrlje koje se pojavljuju na zadnjim staklima automobila, posebno vidljive kada nosimo polarizovane naočare za sunce. Ovaj fenomen, poznat na engleskom kao "quench marks" ili tragovi kaljenja, ima naučno objašnjenje koje mnogi vozači ne znaju.

Mrlje na zadnjim staklima automobila nisu defekt niti greška proizvođača. One su zapravo neizbežan rezultat specifičnog proizvodnog procesa koji se koristi za ojačavanje automobilskih stakala. Razlog zašto ih primećujemo tek kroz polarizovane naočare leži u fizičkim svojstvima svetlosti i materijala.

Većina vozila koristi posebnu vrstu stakla za zadnje prozore - kaljeno staklo, koje je dizajnirano da bude jače i bezbednije u slučaju nesreće. Tokom proizvodnog procesa, ova stakla se zagrevaju na ekstremno visoke temperature, preko 1000 stepeni Celzijusa, a zatim se brzo hlade u procesu kaljenja kako bi se povećala njihova čvrstoća.

Kako nastaju tragovi kaljenja na automobilskim staklima

Kompanija Pilkington North America, jedan od vodećih proizvođača automobilskih stakala, objašnjava da mlaznice za brzo hlađenje koje se koriste tokom procesa proizvodnje ne hlade prozore ravnomerno. Ovo neravnomerno hlađenje uzrokuje nejednako skupljanje i gustinu na površini stakla, što dovodi do neravnomerne refleksije svetlosti.

Tragovi kaljenja su potpuno normalna pojava i ne utiču na funkcionalnost ili bezbednost stakala. Međutim, oni postaju posebno uočljivi kada se gleda kroz polarizovane naočare za sunce, koje filtriraju određene svetlosne talase i pojačavaju kontrast.

Zbog ove prirodne pojave, proizvođači automobila povremeno moraju da izdaju servisne biltene kako bi informisali vlasnike vozila. General Motors je 2021. godine objavio saopštenje u kojem navodi: "Neki kupci mogu primetiti mrlje na zadnjim i bočnim prozorima kada je vozilo izloženo direktnoj sunčevoj svetlosti. Kada nosite polarizovane/sunčane naočare, mrlje mogu biti uočljivije. Mrlje su rezultat proizvodnog procesa i predstavljaju 'tragove kaljenja' u staklu."

Interesantno je da vetrobranska stakla uglavnom nemaju ove tragove zbog drugačijeg procesa proizvodnje. Za vetrobranska stakla se koristi laminirano staklo, gde je sloj polivinila umetnut između dva sloja stakla, što rezultira drugačijim optičkim svojstvima.

Dakle, sledeći put kada primetite čudne mrlje na zadnjem staklu svog automobila kroz polarizovane naočare, znajte da to nije greška, već neizbežan rezultat tehnologije koja vaše staklo čini sigurnijim.

(Telegraf.rs)

Video: Majka Jokićevog saigrača ukrala pažnju: Podsećala na Pamelu Anderson, sad se radovala zbog svog sina

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA