BMW fabrika u Minhenu nakon 104 godine prestaje sa benzinom: Od sada samo električna vozila na traci
Čuvena BMW fabrika u Minhenu prestaje da pravi automobile na benzin i dizel kako bi postala centar za električna vozila. Nemački gigant ulaže 650 miliona evra u potpunu modernizaciju svog najstarijeg pogona koji postoji već 104 godine. Već od kraja ove godine, ovo postrojenje će proizvoditi isključivo električne automobile što označava kraj jedne ere.
Veštačka inteligencija i 800 robota prave automobile
Glavnu reč u novim pogonima vode industrijski roboti i napredni digitalni sistemi koji prate svaki detalj. Čak 98 procenata posla u limariji obavljaju mašine, dok kamere sa veštačkom inteligencijom proveravaju boju na svakom vozilu. Ovi pametni sistemi mogu da uoče i najmanju grešku koju ljudsko oko često ne vidi.
Brža proizvodnja i manji troškovi za novi i3
Glavna zvezda nove linije biće potpuno električni BMW i3 koji počinje da se proizvodi u avgustu 2026. godine. Zahvaljujući novoj tehnologiji, troškovi proizvodnje biće manji za 10 procenata u odnosu na starije modele. BMW planira da čak 60 odsto logističkih poslova obavljaju samovozeći sistemi i roboti unutar same fabrike.
Iako je rekonstrukcija u toku, radnici i dalje uspevaju da sklope oko 1.000 vozila dnevno bez prekida. Nova arhitektura vozila pod nazivom Neue Klasse omogućava lakše i brže sklapanje delova na traci. Baterije za ove moderne automobile stizaće iz obližnjih bavarskih pogona kako bi sve ostalo u krugu fabrike.
(Telegraf.rs)
Video: Sajam automoila BG Car show 2026, počinje sutra, u sredu, 18. marta
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Štos iz Minhena
10% manji troškovi, a 20% veća cena
Podelite komentar
Doktor
😂😂😂
Podelite komentar