Wacom Cintiq 16 - povoljni tablet za kreativce i umetnike

   
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Wacom godinama unazad važi za neprikosnovenog lidera na polju tabli za crtanje na računaru a od pre desetak godina su počeli da nude i table sa ugrađenim ekranima u okviru svoje Cintiq serije. Međutim ovi monitori/table su najčešće bili prilagođeni isključivo profesionalcima sa neverovatnom vernošću boja, kvalitetom, ali i cenom koja je sve to pratila. Sada se Wacom odlučio da svima ponudi i malo pristupačniji uređaj koji će odgovarati najvećem delu ilustratora.

Cintiq 16 predstavlja najmanji od tri nova modela Wacom tabli, gde je njegova dijagonala ekrana 16“ odnosno praktičnije gledano formata A4 papira, dok su druga dva u dijagonali od 24“, tačnije u formatu papira približnom A3. Razlika između druge dve table je što jedna poseduje i multitouch opciju, slično tablet uređajima, pa možete rotirati i zumirati važe crteže ukoliko vam je tako lakše da radite. Međutim mi ćemo se sada zadržati na najmanjem novom članu Cintiq porodice koji s obzirom da su okviri ekrana vrlo tanki praktično izgleda kao da držite malo teži papir u ruci. Bitno je napomenuti da se Wacom ovoga puta opredelio da ne postoje fizički dugmići za prečice pa ćete iste morati da koristite ili preko tastature računara ili da dokupite Wacom daljinac kao posebnu opciju za kontrolu. Uređaj vrlo lepo leži u ruci, a možete ga postaviti i na sto, pa i podesiti ga pod uglom od 20 stepeni zahvaljujući ugrađenim nožicama. Ukoliko vam je potrebno više podešavanja sa donje strane se nalazi VESA mount preko koga možete dodati neko postolje bilo da je ono potpisano od strane Wacoma ili nekog drugog proizvođača.

wacom-cintiq-16-dtk168k0a_2 Foto: Wacom

Bitna stvar je i povezivanje sa računarom, uz uređaj se dobijaju dva kabla koja su USB-C na USB-C što može zvučati čudno, ali je jedan namenjen za napajanje strujom a drugi za sliku. Međutim ukoliko vaš računar ima USB-C izlaz koji podržava istovremeno i dovoljno jako napajanje i prenos podata u praksi možete koristiti samo jedan kabl što će biti najčešći slučaj sa vlasnicima Mek i novijih PC računara. Ukoliko pak ne može računar da obezbedi dovoljno napajanja priložen je i strujni adapter sličan onom za mobilne telefone. Na kraju ukoliko baš ne posedujete USB-C izlaz sa DisplayPort opcijom na računaru možete koristiti i HDMI ali je napomena da se kabl ne isporučuje uz tablu pa ćete morati da dokupite kabl koji na strani gde je tabla ima zapravo mini-HDMI interfejs. Samo kabliranje je odlično urađeno sa zadnje strane pa tabla može bez problema ležati na stolu a da kablovi ne smetaju, što isto važi i za podignut položaj jer je napravljen korektan cable management sistem. Još jedna lepa stvar je poseban mali port u koji se stavlja dodatak sa leve ili desne strane a koji zapravo služi da se u njega odloži olovka za crtanje i lepo je što je Wacom razmišljao da se može prilagoditi umetnicima shodno tome kojom se rukom služe.

Konačno dolazimo i do tehničkih karakteristika a najbitnija za početak je upravo ta olovka koja je u ovom slučaju Pro Pen 3, dakle najnoviji model koji registruje 8192 nivoa pritiska, ima senzore za to kada se nalazi pod uglom kao i tri tastera za najbitnije prečice. Zanimljivo je i da se u „držaču“ za olovku mogu uskladištiti nekoliko rezervnih vrhova koji se normalno tokom vremena troše. Sa druge strane ona je uparena sa ekranom od 16“ rezolucije 2560x1600 piksela koji ima zaista odlične karakteristike što se tiče reprodukcije boja – 99% DCI-P3 i 100% sRGB pokrivenosti sa 8-bit dubinom boja. Wacom u svojoj ponudi ima i table/ekrane sa boljim karakteristikama od ovoga, ali se računa da su oni namenjeni za baš suve profesionalce, gde će realno najvećem broju korisnika ovo biti i više nego dovoljno. Možda će neko reći „a zašto ja ne bih koristio samo običan tablet za crtanje?“ našta je jedan deo odgovora upravo Pro Pen 3 olovka koju ne možete koristiti sa običnim touchscreen tabletom, ali drugi, ništa manje bitan je i to kako se integriše ekran i touch interfejs. Naime ekran je prekriven posebnim anti-glare slojem koji sa jedne strane omogućava dobru vidljivost i u jako osvetljenim prostorima, ali sa druge strane daje lepu pomalo hrapavu teksturu koja zapravo podseća na papir. Tu je i minimalni razmak između touch interfejsa i samog ekrana koji obezbeđuje da ne postoji paralaks, tačnije imate utisak kao da crtate baš po nečemu što liči na papir. Sve to daje mnogo više kreativne slobode na jednom ovakvoj namenski pravljenoj tabli za crtanje sa ekranom u odnosu na standardne tablet uređaje.

Wacom je konačno ponudio uređaj za crtanje sa ugrađenim ekranom koji ispunjava potrebe najvećeg dela ilustratora a ne košta previše. Cena ovog uređaja je tek oko dva puta viša od Wacom Pro table sličnih dimenzija bez ekrana, tako da korisnici sada mogu lakše odabrati šta im je prioritet a bez da im uređaji sa ugrađenim ekranom budu nedostupni zbog visoke cene.

wacom-cintiq-16-dtk168k0a-6_1-bspline Foto: Wacom

Video: Neobičan oblak na nebu iznad Beograda

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA