VESELIN JEVROSIMOVIĆ: Nastavak industrijalizacije doneće nam „pametne fabrike“

- Industrija 4.0 donosi nam takozvane „pametne fabrike“ kod kojih je izraženo učešće digitalizacije, automatizacije i veštačke inteligencije, sve sa ciljem optimizacije procesa nabavke, proizvodnje i plasiranja proizvoda koji bi trebalo da su kvalitetniji nego ranije - napisao je Veselin Jevrosimović u svojoj kolumni

  • 1

Veselin Jevrosimović je ove nedelje u svojoj kolumni u "Informeru" pisao o takozvanoj "industriji 4.0" i načinima na koji će ovaj fenomen uticati na život ljudi. U nastavku pročitajte šta o ovoj temi kaže predsednik kompanije Comtrade.

VESELIN JEVROSIMOVIĆ: Nadam da će barem deo napora da se internet učini boljim mestom za sve nas, uroditi plodom!

"Sve se češće može čuti kako stručnjaci govore o takozvanoj „industriji 4.0“ i načinima na koje ovaj fenomen utiče na život modernog čoveka. Možda bi pravilnije bilo reći da se radi o četvrtoj fazi industrijalizacije i uticaju savremenih tehnologija na industrijsku proizvodnju. Ako je prva faza bila prelazak sa zanatske na fabričku proizvodnju u devetnaestom veku, druga uvođenje čelika i elektrifikacija, a treća transformacija na digitalnu tehnologiju u drugoj polovini prošlog veka – četvrta industrijalizacija odnosi se uvođenje modernih telekomunikacija, obrade i analize ogromnih količina podataka, kao i sve veći uticaj takozvanog „interneta stvari“ na klasične grane industrije.

Industrija 4.0 donosi nam takozvane „pametne fabrike“ kod kojih je izraženo učešće digitalizacije, automatizacije i veštačke inteligencije, sve sa ciljem optimizacije procesa nabavke, proizvodnje i plasiranja proizvoda koji bi trebalo da su kvalitetniji nego ranije. Nemačka, jedna od vodećih svetskih industrija, među prvima je prepoznala ovaj trend i uložila značajna sredstva u promociju istraživačkog rada i inovacija u ovoj oblasti. Američki gigant Dženeral Elektrik skovao je termin „industrijski internet“, koji se odnosi praktično na istu stvar – analizu „velikih podataka“ (eng. big data) prikupljenih sa Mreže i povezanih senzora koji čine internet stvari, a zatim korišćenje dobijenih informacija u svim fazama robotizovanog procesa proizvodnje. Naravno, i svi ostali vodeći igrači, uključujući i IT kompanije, zauzimaju svoje pozicije u trci za tržište vredno stotine milijardi evra.

Foto: Promo Foto: Promo

Potpuno spajanje onlajn sveta sa svetom industrijske proizvodnje u godinama koje su pred nama svakako će imati značajne i dalekosežne posledice po život svakog čoveka i društva u celini. Na koji način će se te promene reflektovati na tržište radne snage, pojavu novih zanimanja, odnos ljudi prema predmetima u svakodnevnoj upotrebi, razvoj pratećih grana i uopšte oblik sveta u kome ćemo živeti, još uvek nije u potpunosti jasno. Isto tako postoje i brojni izazovi, od kojih je sigurnost podataka najznačajniji. Eksperti različitih profila daju svoja mišljenja i predviđanja, što je posebna i poprilično široka tema. U narednim tekstovima pokušaću da vam je približim."

Daljinac baner

(Telegraf.rs / Izvor: Informer)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Свети светац Светомир

    15. april 2017 | 11:51

    Још када би могло загађење да се избегне... Сваки дан нестају биљне животињске врсте неповратно.Како то спречити?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA