IBM finansira razvoj veštačke inteligencije
IBM je pre nekoliko godina predstavio neverovatan računar "Watson" koji može da razmišlja. Danas je kompanija objavila osnivanje "Watson Group", posebnog odeljenja u koje je uložila milijardu dolara kako bi pomogla programerima i drugim kompanijama da naprave nove aplikacije za ovaj računar.
Ovo odeljenje se sastoji od 2000 ljudi koji aktivno rade još od novembra prošle godine. Sedište "Watson Group" se nalazi u Njujorku, a ideja je da se pronađu talentovani naučnici sa raznih univerziteta u blizini kao i da se pomogne raznim kompanijama u pronalaženju novih poslova koje će Watson u budućnosti obavljati.
Kompanija je takođe uspela da smanji računar koji je nekada zauzimao čitavu sobu. Radi se na tome da Watson razume sadržaj video klipova, kao i da umesto standardnog načina odgovaranja nacrta sliku.
Kompjuter Watson se 2011. godine takmičio u popularnom američkom kvizu "Jeopardy". Ovaj kompjuter je uspeo da pobedi prethodne pobednike kviza i osvoji milion dolara.
Do sada su aplikacije koje su razvijane za ovaj računar bile bazirane na medicinu i brigu o zdravlju. Nekoliko velikih centara za lečenje različitih vrsta kancera ga je koristilo. Watson je skenirao stotine miliona medicinskih članaka,i sada može da preporuči vrstu lečenja za svakog pacijenta pojedinačno, u zavisnosti od njegovog stanja.
- Watson je načio kako da preuzme sve bitne informacije vezane za zdravstveno stanje pacijenta iz njegovog zdravstvenog kartona, kao i sve informacije vezane za medicinu koje postoje u svetu kako bi odredio način lečenja pacijenta i procenio njegovo stanje u zavisnosti od tipa kancera - izjavio je Majkl Rodin, viši potpredsednik IBM-a koji je zadužen za "Watson Group".
Ovaj računar je takođe pronašao ulogu i u raznim call centrima, kao i u nadzoru toka novca u bankama.
Ovo je za sada samo početak razvoja veštačke inteligencije. Na pomenutim projektima se vidi sposobnost ovakvih računara kao i koliko će njihov razvoj pomoći u raznim aspektima ljudskog života. IBM-ovo finansiranje ovog projekta će sigurno doprineti da Watson uskoro pronađe još neki posao kojim može da pomogne ljudima.
(Telegraf.rs/Izvor: TheVerge.com)
Video: HONOR 400 je telefon koji nudi nešto što za ovu cenu nećete videti nigde
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Prof.Biologije
Pobogu, kancer ne leči kompjuter, već vitamin B17 i bikabona soda kojom se klistiramo i pijemo.
Podelite komentar