Facebook pokušava da pristupi vašim privatnim fotografijama – evo kako da se zaštitite

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Meta godinama koristi milijarde javnih slika koje su korisnici postavili na Facebook i Instagram za obuku svojih AI programa. Sada želi pristup i onim milijardama fotografija koje korisnici još uvek nisu podelili na tim platformama.

Kompanija je potvrdila da trenutno ne koristi privatne fotografije za obuku svojih AI modela, ali odbija da odgovori na pitanja o tome da li će to možda raditi u budućnosti, kao i koja prava zadržava nad slikama iz galerije korisnika.

Prema izveštaju portala TechCrunch, korisnici Facebooka koji pokušavaju da objave nešto na Story počeli su da primaju pop-up poruke koje ih pozivaju da se uključe u "cloud processing". Ova funkcija omogućava Facebooku da "bira medije iz vaše galerije i redovno ih postavlja u naš cloud" kako bi generisao ideje poput kolaža, AI prepravljanja ili tema vezanih za rođendane i mature.

Pristajanjem na ovu funkciju, korisnici prihvataju uslove Meta AI programa, što omogućava njihovoj veštačkoj inteligenciji da analizira "medije i crte lica" sa tih neobjavljenih fotografija, kao i datum kada su snimljene i prisustvo drugih ljudi ili objekata na njima. Korisnici takođe daju kompaniji Meta pravo da "zadrži i koristi" te lične informacije.

Meta je nedavno priznala da koristi podatke iz svih objava na Facebooku i Instagramu od 2007. godine za obuku svojih generativnih AI modela. Iako kompanija tvrdi da koristi samo javne objave korisnika starijih od 18 godina, dugo je bila nejasna oko toga šta tačno predstavlja "javnu" objavu, kao i ko se smatrao "punoletnim korisnikom" 2007. godine.

Mark Zakerberg Foto: CNP/AdMedia / Sipa Press / Profimedia

Vaše privatne fotografije nisu bezbedne od AI obuke

Portparol kompanije Meta Rajan Danijels je za The Verge izjavio da kompanija trenutno ne koristi neobjavljene fotografije za obuku AI modela: "Ovaj test ne koristi ljudske fotografije za poboljšanje ili obuku naših AI modela".

Meta zvanično predstavlja funkciju kao "vrlo ranu", bezopasnu i potpuno opcionalnu: "Istražujemo načine da olakšamo deljenje sadržaja za ljude na Facebooku testiranjem predloga gotovih za deljenje i kuriranih sadržaja iz galerije korisnika. Ovi predlozi su opcioni i prikazuju se samo vama - osim ako ne odlučite da ih podelite - i mogu se isključiti u bilo kom trenutku."

Za razliku od Google Photos aplikacije, koja eksplicitno navodi da ne koristi generativne AI modele sa ličnim podacima, Metini trenutni uslovi korišćenja AI programa ne pružaju jasnoću o tome da li su neobjavljene fotografije oslobođene korišćenja kao podataka za obuku - i Meta nije želela da pojasni ovaj detalj.

Iako portparoli tvrde da pristanak daje kompaniji Meta dozvolu da pristupi samo 30 dana vrednosti neobjavljenih fotografija iz galerije, izgleda da Meta zadržava neke podatke duže od toga. "Predlozi iz galerije bazirani na temama, kao što su kućni ljubimci, venčanja i mature, mogu uključivati medije starije od 30 dana", navodi Meta.

Srećom, korisnici Facebooka imaju opciju da isključe cloud processing u svojim podešavanjima, što će takođe pokrenuti uklanjanje neobjavljenih fotografija iz cloud-a nakon 30 dana.

Ova funkcija predstavlja novi prodor u naše ranije privatne podatke, koji zaobilazi tačku trenja poznatu kao svesno odlučivanje da se fotografija objavi za javno konzumiranje. Prema objavama na Reddit-u, Meta već nudi AI predloge za prepravljanje ranije postavljenih fotografija, čak i ako korisnici nisu bili svesni funkcije - jedna korisnica je prijavila da je Facebook prepravio njene venčane fotografije u Studio Ghibli stilu bez njenog znanja.

(Telegraf.rs)

Video: HONOR 400 je telefon koji nudi nešto što za ovu cenu nećete videti nigde

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA