Evo kako da postanete Java programer ako ste potpuni početnik

Java je objektno orijentisan jezik. Objektno orijentisano programiranje jeste metodologija ili paradigma pisanja programa uz korišćenje klasa i objekata

  • 0

Odučili ste da postanete Java programer? Dobar izbor.

Pre svega, Java je dobar izbor za pokretanje karijere u programiranju, jer je u pitanju jedan od najpopularnijih programskih jezika na svetu.

Java je objektno orijentisan jezik. Objektno orijentisano programiranje jeste metodologija ili paradigma pisanja programa uz korišćenje klasa i objekata. Da uprostimo, ova vrsta programiranja pojednostavljuje razvoj i održavanje softvera.

Slično svojoj funkciji, Java je relativno jednostavan jezik za učenje, znatno manje komplikovan od jezika kao što su na primer C ++ ili GO. I na kraju, Java programeri su veoma traženi širom sveta.

Dakle, ako već imate želju, počnite odmah da učite Javu. Ipak, morate imati dobru strategiju.

Nameće se prvo pitanje: Kako možete da olakšate sebi savladavanje programskih veština u Javi ako ste potpuni početnik?

Foto: Flickr/ kirainet

Najbolje je da započnete od onoga onoga što će se očekivati od vas. A to znači pre svega da dobro poznajete osnove, da razumete kako programiranje funkcioniše i da to nije samo „pisanje koda“, već i rešavanje problema.

Druga stvar koju treba da imate na umu jeste da ne možete da postanete sjajan programer preko noći. Za to su potrebni i vreme i posvećenost. Za učenje programiranja ne postoji recept, ali postoje metode koje će taj proces učiniti lakšim i bržim. Ovde ćemo vam pružiti neke osnovne informacije, koje su neophodne za svakog početnika u programiranju.

Ne žurite pri učenju programiranja

Brzina prelaska pojmova, lekcija, tutorijala ne znači i brže učenje Jave. Ukoliko na početku napravite propuste i ne shvatite osnovne pojmove i koncepte do kraja, to će otežati vaše učenje u budućnosti, jer ćete opet morati da se vraćate na početak i učite ono što ste propustili.  Nikako ne govorite sebi „Na ovo ću da se vratim kasnije“. Stvorite kohezivnu sliku programskog jezika na samom početku.

Učite kroz praksu

Nemojte da delite učenje programiranja na dva različita dela – teoriju i praksu. Morate da kombinujete učenje sintakse programskog jezika Java i da istovremeno vidite kako ona deluje i izgleda u praksi.

Foto: Pixabay.com

Šta je vaš cilj?

Primera radi, da napravite aplikacioni softver ili Android aplikaciju. Vaš cilj bi trebalo da bude specifičan. To će vam olakšati da se  usredsredite i da idete prema tom cilju. Naravno, vaš primarni cilj nije konačan. Kako budete postajali veštiji, tako ćete moći da postavljate sebi i više ciljeve. Ali za početak potrudite se da sebi postavite neki jednostavan i realan cilj, pri čijoj realizaciji će teorija odmah naći svoju primenu.

Obratite pažnju na greške koje napravite

Nemojte da preskačete greške. Učite iz njih i uvek se potrudite da pronađete tačno, ispravno  rešenje. U budućnosti, kako budete napredovali i kada počnete da radite, vaši programi će postajati sve veći i veći.

Ako na početku ne naučite da rešavate male greške, teže će vam biti da to uradite kasnije. Vaše oko i um bi trebalo da se navikavaju na to da odmah „hvataju“ svaku malu grešku u kodiranju.

Naravno, neke greške će vam, i pored svih napora, ponekad promaći. Zato je veoma važno da koristite testove i ostale alate za proveru koda.

Uvek je korisno da svoj kôd podelite sa drugim, iskusnijim programerima i da čujete njihove komentare. Nije potrebno svaki od tih komentara i da usvojite. S vremenom ćete naučiti da prepoznate šta vam je od tih komentara korisno, a šta nije.

Napišite program koji vas zanima

Foto: Pixabay

Da ne biste izgubili interesovanje za programiranje na samom početku vaše karijere, napišite kôd za neki softver, aplikaciju ili program koji vas najviše zanima.

Kakav program biste vi zaista želeli da pišete? Koja su vaša interesovanja? Da li i sami imate neki problem koji biste voleli da rešite?

Potrudite se da u početku to bude nešto jednostavno, nemojte odmah da postavljate pred sebe zadatak koji će promeniti svet. Pretencioznost može da ima suprotan efekat. Trenutak u kome počnete da radite i shvatite da niste u stanju da izvedete zamisao može vas nepotrebno obeshrabriti.

Ne preskačite lekcije

Ponekad oni koji nisu potpuni početnici i već imaju neka predznanja preskaču lekcije koje već znaju ili koje misle da su savladali. To je velika greška. Ne dozvolite sebi da propustite sitne, ali suštinske detalje, ako želite da postanete profesionalni programer.

Ukoliko želite da učite brzo i da što pre savladate veštine koje su vam potrebne da biste brzo počeli i da radite kao programer, onda su za vas najsigurnije rešenje specijalizovani edukativni programi za učenje programskog jezika Java. Međutim, takvih opcija ima mnogo i važno je da izaberete pravu. Nemojte da se zalećete i upisujete kratke kurseve koji vam obećavaju da ćete postati programer za nekoliko nedelja. Da biste savladali veštine koje su vam potrebne kako biste počeli da radite, neophodna je edukacija od najmanje dvanaest meseci. Novac i vreme koje uložite u to vratiće vam se veoma brzo i mnogostruko će se isplatiti. Više o sertifikovanim edukativnim programima kod nas možete da saznate na ovom linku.

Daljinac

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA