Da li vam veštačka inteligencija zauzima prvi posao?

N. M.
N. M.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Tek što su završili univerzitet, mnogi diplomci sada ulaze u svet koji se čini veoma drugačijim od onog za koji su se pripremali. U učionicama su ih učili kako da kritički razmišljaju, rešavaju probleme i rade u timovima.

Ali u stvarnom svetu brzo shvataju da je na scenu ušao novi igrač, veštačka inteligencija, da to menja sve.

Godinama su poslovi početnog nivoa, stvari poput popunjavanja obrazaca, obrade jednostavnih zadataka sa podacima ili pomoć u administrativnim poslovima bili stepenice za mlade profesionalce.

Ali sada, veštačka inteligencija može da obavi veliki deo tog posla brže i jeftinije. Alati kao što je ChatGPT-a ne samo da pomažu studentima da završe eseje, oni takođe počinju da preuzimaju upravo one poslove na koje su se novi diplomci nekada oslanjali da bi započeli svoje karijere.

Otvorena radna mesta u tim pozicijama su naglo opala, a konkurencija je postala žestoka.

Međutim, nije samo krivica veštačke inteligencije. Ekonomija takođe igra ulogu. Neke kompanije zapošljavaju manje ljudi zbog finansijskih pritisaka poput viših troškova osiguranja ili neizvesnih poslovnih uslova.

Radije bi doveli iskusne radnike koji mogu odmah da počnu.

Ipak, uticaj veštačke inteligencije ne može se ignorisati. Mnoge kompanije, posebno u oblastima tehnologije i nauke, ulažu velika sredstva u alate veštačke inteligencije.

Neke već zamenjuju mlađe zaposlene softverom koji može samostalno da obrađuje imejlove, izveštaje i zakazivanje.

Stručnjaci kažu da je ovo samo početak. Za samo nekoliko godina, milioni kancelarijskih poslova mogli bi da nestanu, posebno oni koji uključuju sedenje za računarom i obradu informacija.

Ali priča nije sasvim loša. Dok neki poslovi nestaju, drugi se stvaraju i javljaju se nove uloge u oblastima kao što su etika veštačke inteligencije, brzo pisanje i rukovanje podacima koje nisu ni postojale pre godinu dana.

Problem je što mnogi diplomci nisu obučeni za ove uloge. Škole i univerziteti se bore da održe korak, a mnogi studenti odlaze čak i bez osnovnog znanja o tome kako veštačka inteligencija funkcioniše ili kako da je koriste u poslu.

Oni koji uče ove veštine sada imaju prednost. Neke advokatske firme već́ pitaju kandidate kako su koristili veštačku inteligenciju u stvarnom životu.

Osobe koje regrutuju nove zaposlene kažu da razumevanje kako koristiti alate poput ChatGPT-a više nije opciono već je obavezno.

I dok velike kompanije možda smanjuju zapošljavanje, mala preduzeća nude veliku priliku. Mnogi od njih još uvek nisu sigurni kako da efikasno koriste veštačku inteligenciju.

Za diplomce koji mogu da unesu ove digitalne veštine u manja radna mesta, postoji realna šansa da se istaknu, pa čak i da pomognu ovim preduzećima da rastu na nove načine.

U ovom novom svetu, najpametniji potez možda nije bežati od veštačke inteligencije, već hrliti ka njoj, spremni da uče i vode.

(Telegraf.rs/Goran Lazarov)

Video: HONOR 400 je telefon koji nudi nešto što za ovu cenu nećete videti nigde

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA