
Hoće li kvantno računarstvo okončati vladavinu bitkoina?
Nakon značajnog rasta koji je doveo do toga da vrednost bitkoina pređe 120.000 dolara, mnogi se pitaju koliko još može da ide, odnosno da li je skok previše dobar da bi trajao.
Neki posmatrači tržišta predviđaju da bi bitkoin mogao da poraste i do 162.000 dolara pre kraja 2025. Drugi misle da bi mogao čak dostići 250.000 dolara.
Ali ispod uzbuđenja, pitanje ostaje: da li je ovaj rast održiv ili posmatramo balon u nastajanju?
Ovaj najnoviji rast je pokrenuto nekoliko moćnih sila.
Novi propisi o kriptovalutama u regionima poput EU, zajedno sa odobravanjem berzanskih fondova (ETF) zasnovanih na bitkoinu u SAD, olakšali su institucijama ulaganje.
Ovi ETF-ovi omogućavaju izlaganje bitkoinu bez njegovog stvarnog posedovanja, privlačeći i velike firme i oprezne pojedinačne investitore.
Sa rastućim osećajem legitimiteta i jasnijim pravilima, bitkoin je postao pristupačniji nego ikad.
Ali postoji i druga strana ove priče.
Kako vlade, uključujući SAD, počinju otvoreno da podržavaju digitalnu imovinu, proglašavajući cele nedelje kripto zakone, neki vide kontradikciju.
Bitkoin je nekada bio proglašen pobunom protiv centralizovanih finansija. Sada ga prihvataju upravo institucije koje je nameravao da zaobiđe.
Kritičari tvrde da ova promena, vođena političkim motivima i korporativnim interesima, može naduvati cene bez čvrstih osnova.

Pogled na to ko kupuje otkriva veću složenost.
Veliki institucionalni investitori akumuliraju značajne rezerve bitkoina, pomažući u povećanju potražnje na tržištu sa ograničenom ponudom od 21 milion novčića.
Ova oskudica je podstakla porast korporativnih kripto strategija i investicionih fondova fokusiranih na digitalnu imovinu.
Ipak, neki stručnjaci upozoravaju da bi ova potražnja mogla veštački da povećava cenu, posebno ako veliki igrači koriste bitkoin kao strateško ulaganje, a ne kao pravu valutu.
Postoji i dugoročna zabrinutost zbog tehnologije koja stoji iza bitkoina.
Stručnjaci su sve više zabrinuti zbog uticaja kvantnog računarstva, koje bi na kraju moglo da probije enkripciju koja obezbeđuje kriptovalute.
Iako je ova pretnja možda još godinama udaljena, samo mali procenat stručnjaka veruje da je kripto zajednica u potpunosti spremna za nju.
U bliskoj budućnosti, bitkoin bi mogao da nastavi da raste.
Neki očekuju vrhunac početkom 2026. godine pre nego što dođe do novog pada.
Ali sa toliko varijabli, poverenjem na tržištu, institucionalnim interesovanjem, zakonodavstvom, pa čak i budućim tehnologijama, investitori se pozivaju da ostanu oprezni.
U svetu kriptovaluta, veliki dobici često dolaze sa velikim rizicima.
(Telegraf.rs/Goran Lazarov)
Video: HONOR 400 je telefon koji nudi nešto što za ovu cenu nećete videti nigde
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.