Ovaj stari daljinski iz vaše fioke vredi kao iPhone – a vi ga bacate u smeće

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Taj stari daljinski iz fioke možda vredi mnogo više nego što mislite. Dok većina ljudi bez razmišljanja baca pokvarene ili zastarele daljinske upravljače, kolekcionari širom sveta spremni su da za retke primerke plate iznose koji mogu da vas iznenade.

Posebno su traženi daljinski upravljači iz ranih dana televizijske tehnologije. Zenith Space Command serija iz 60-ih i 70-ih godina danas dostiže cene od 50 do 500 dolara na svetskim aukcijama, zavisno od stanja i retkoće modela. Ovi daljinski su bili revolucionarni jer su radili bez baterija - koristili su ultrazvučne talase.

Kolekcionari cene ne samo retkoće, već i dizajn, istorijski značaj i očuvanost originalnog pakovanja. Neki daljinski u originalnim kutijama sa računima prodaju se za više od 1.000 dolara.

Najtraženiji modeli na tržištu:

Zenith Space Command 200, 400 i 600 serija - posebno oni sa originalnim pakovanjem, mogu da dosegnu cene od 150 do 800 dolara. Space Command 600 model iz 1965. godine bio je prvi koji je mogao da kontroliše i osvetljenje televizora.

RCA daljinski iz 50-ih i 60-ih godina takođe imaju kolekcionarsku vrednost, posebno rani modeli sa samo nekoliko dugmića. Cene se kreću od 30 do 300 dolara.

Sony, Panasonic i Pioneer daljinski iz 80-ih godina, naročito oni za CD plejere i VCR uređaje, mogu da vrede između 20 i 200 dolara.

Kako prepoznati vredan daljinski

Starost je ključna. Daljinski iz perioda pre 1980. godine imaju najveću kolekcionarsku vrednost. Što je stariji, to je veća šansa da vredi nešto.

Originalno pakovanje udvostručuje vrednost. Daljinski u originalnoj kutiji sa uputstvom i računom može da vredi i do deset puta više od onog bez pakovanja.

Proizvođač je važan. Zenith, RCA, Sony, Magnavox i GE daljinski iz ranih decenija imaju najveću vrednost na kolekcionarskom tržištu.

Funkcionalnost podiže cenu. Radni daljinski vredi značajno više od pokvarenog, ali čak i neispravni retki modeli imaju svoju vrednost zbog delova i kućišta.

Gde prodati stare daljinske

Kupindo je, recimo, najveća domaća platforma za prodaju vintage elektronike. Tamo možete postaviti oglas i pronaći kupce kolekcionare. Neki retki primerci na svetskim tržištima dosegnu cene i preko 2.000 dolara.

Limundo takođe ima kategoriju za stare elektronske uređaje i kolekcionarske predmete.

Lokalne berze antikviteta i kolekcionarski sajmovi mogu biti dobra opcija za prodaju, jer kolekcionari vole da vide predmet uživo.

Facebook grupe posvećene vintage elektronici i "Kupujem prodajem" grupe često imaju aktivne kupce i prodavce.

Saveti za maksimalnu zaradu:

  • Očistite daljinski pažljivo, ali ne koristite agresivna sredstva
  • Fotografišite ga iz svih uglova, uključujući i zadnju stranu
  • Istražite model na internetu pre stavljanja na prodaju
  • Testirajte da li radi (ako imate odgovarajući uređaj)
  • Opišite sve nedostatke pošteno u oglasu

Čak i ako vaš daljinski ne vredi hiljade dinara, možda može da donese lepu sumu. Mnogi "obični" daljinski iz 80-ih i 90-ih prodaju se za 20-50 dolara, što je i dalje bolje nego da završe u smeću.

Pre nego što sledeći put bacite stari daljinski, proverite njegov model online. Možda držite u rukama kolekcionarsko blago koje neko traži godinama.

(Telegraf.rs)

Video: HONOR 400 je telefon koji nudi nešto što za ovu cenu nećete videti nigde

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA