
Zemlja poznata po robotima i inovacijama sada kaska za svetom: Skoro niko ne koristi AI
Iako je interesovanje za veštačku inteligenciju u Japanu u porastu, najnovija analiza pokazuje da je ova zemlja i dalje značajno iza drugih velikih ekonomija. Zvanična vladina anketa pokazuje da su i građani i kompanije u Japanu znatno manje angažovani u korišćenju generativne AI tehnologije u poređenju sa Kinom i Sjedinjenim Američkim Državama.
Samo 26,7 odsto građana Japana koristi AI
Prema istraživanju japanskog Ministarstva komunikacija, u fiskalnoj 2024. godini generativnu AI koristilo je tek 26,7 odsto stanovnika. Iako je to više nego trostruko povećanje u odnosu na prethodnu godinu, brojka je i dalje daleko ispod rezultata koje beleže druge velike ekonomije.
U Kini je čak 81,2 odsto građana izjavilo da koristi generativnu veštačku inteligenciju, dok je u Sjedinjenim Državama taj broj 68,8 odsto. Glavni korisnici u Japanu su osobe u dvadesetim godinama - njih 44,7 odsto koristi AI tehnologije, a slede ih generacije u četrdesetim i tridesetim.
Ni japanske kompanije ne prate globalni tempo
Slična situacija viđena je i na nivou kompanija. Prema podacima Ministarstva, samo 49,7 odsto japanskih firmi planira da koristi generativnu AI. To je gotovo duplo manje od procenata u Kini i SAD, gde više od 80 odsto kompanija aktivno planira ili već koristi veštačku inteligenciju u poslovanju.
Japanski sektor se tako suočava sa izazovom kako da ne zaostane u globalnoj trci, naročito u momentu kada AI transformiše industrije širom sveta.
(Telegraf.rs)
Video: HONOR 400 je telefon koji nudi nešto što za ovu cenu nećete videti nigde
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Перагеније
"26,7 odsto građana Japana koristi AI" - БИЛО је ко нема вугла - гугла. Сад је дно продубљено са ВИ.
Podelite komentar