EU više ne čeka: Društvene mreže bi uskoro mogle da budu zabranjene za decu

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Sumirano

  • Evropska komisija omogućila zemljama EU da samostalno zabrane pristup društvenim mrežama za decu.
  • Nove smernice deo Digital Services Act regulative, fokusirane na zaštitu maloletnika.
  • Francuska i Holandija podržavaju zabranu za mlađe od 15 godina Grčka zahteva roditeljsku saglasnost.
  • Nova aplikacija za proveru godina korisnika pomoću ličnih dokumenata i biometrije.
  • Preporuke uključuju zabranu algoritama na osnovu istorije pregledanja i isključenje funkcija koje izazivaju zavisnost.

Nakon višemesečnih pritisaka iz država članica, Evropska komisija je omogućila da svaka zemlja EU može sama da zabrani pristup društvenim mrežama za decu. Nove smernice predstavljene su u okviru Digital Services Act regulative i usmerene su na veću zaštitu maloletnika na internetu.

Francuska i Holandija otvoreno podržavaju potpunu zabranu pristupa društvenim mrežama za korisnike mlađe od 15 godina, dok Grčka insistira na obaveznoj roditeljskoj saglasnosti. Danska, koja trenutno predvodi rad Saveta EU, zalaže se za dodatno pooštravanje pravila na nivou cele unije.

Interesantno je da se i kompanija Meta priključila ovom narativu, predlažući zakonske okvire koji bi zahtevali saglasnost roditelja za prisustvo dece na njihovim platformama.

Nova aplikacija proverava godine korisnika pomoću lične karte i lica

Uz ove smernice, Komisija je predstavila tehničku dokumentaciju za novu aplikaciju koja bi omogućila proveru godina korisnika putem ličnih dokumenata i biometrije. Prva faza testiranja obuhvatiće pet zemalja: Francusku, Španiju, Grčku, Italiju i Dansku. Cilj je da se spreči pristup društvenim mrežama deci mlađoj od zakonskog praga, koji svaka zemlja može samostalno da definiše.

U tekstu smernica navodi se i niz preporuka koje se odnose na ponašanje samih platformi. Preporučuje se da se algoritmi preporuka ne zasnivaju na istoriji pregledanja, da se isključe funkcije koje izazivaju zavisnost poput "streakova" i obaveštenja o pročitanim porukama, i da se podešavanja privatnosti unaprede tako da nalozi dece budu nevidljivi za korisnike van njihove mreže. Takođe se savetuje razmatranje isključivanja pristupa kameri.

Komisija podseća da iste smernice treba da važe i za rizične servise poput sajtova za odrasle i onlajn prodavnica alkohola. Tamo je verifikacija uzrasta još važnija jer se radi o sadržajima visokog rizika po maloletnike.

Model koji EU sada uvodi zasniva se na proceni rizika. Svaka platforma mora da proceni sopstveni nivo ugroženosti korisnika i da u skladu s tim uvede zaštitne mehanizme.

Tehnološke kompanije u međuvremenu pokušavaju da ublaže uticaj novih smernica, ali prostor za manevrisanje sve je manji. Komisija jasno poručuje da "proveru godina više ne tretira kao dodatak, već kao obavezan mehanizam zaštite".

(Telegraf.rs)

Video: HONOR 400 je telefon koji nudi nešto što za ovu cenu nećete videti nigde

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA