Vreme čitanja: oko 2 min.
Sećate se kada su se NFT-ovi prodavali za milione dolara? 95% ovih digitalnih tokena je sada bezvredno
Vreme čitanja: oko 2 min.
Pojedine popularne kolekcije, kao što su Bored Apes i Cryptopunks, prodavane su za milione dolara, a slavne ličnosti poput Stefa Karija i Snup Doga su takođe učestvovale u hajpu

Foto: Shutterstock
U vreme kada su NFT-ovi donosili milione dolara svojim vlasnicima, mnogi su verovatno mislili da će ovaj fenomen trajati večno. Međutim, najnovije istraživanje kompanije dappGambl prikazuje sasvim drugačiju sliku. Prema njihovim podacima, čak 95% svih NFT kolekcija sada je efektivno bezvredno. Izveštaj ukazuje na značajan pad interesovanja za ovu vrstu digitalne imovine, stvarajući mnoga pitanja o budućnosti NFT tržišta.
Istraživanje je obuhvatilo podatke o 73.257 NFT kolekcija, i utvrđeno je da 69,795 od njih ima tržišnu kapitalizaciju od nule etera (ethereum), prema podacima NFT Scan i CoinMarketCap. To znači da skoro 23 miliona ljudi drži ovu bezvrednu digitalnu imovinu.
"Ova zastrašujuća realnost trebala bi da posluži kao trezveni osvrt na euforiju koja je često okruživala prostor NFT-ova", navode istraživači. "Uz priče o digitalnim umetničkim delima koji se prodaju za milione i priče o uspehu preko noći, lako je zanemariti činjenicu da je tržište prepuno zamki i potencijalnih gubitaka."
Podsetimo, NFT-ovi su digitalni predstavnici umetnosti ili kolekcionarstva vezani za blokčejn, obično ethereum, i svaki od njih ima jedinstveni potpis koji se ne može duplicirati. U 2021. i 2022. godini, tržište NFT-ova doživelo je ogroman rast, u jednom trenutku dostižući 2,8 milijardi dolara mesečnog obima trgovine. Pojedine popularne kolekcije, kao što su Bored Apes i Cryptopunks, prodavane su za milione dolara, a slavne ličnosti poput Stefa Karija i Snup Doga su takođe učestvovale u hajpu, prenosi Business Insider.
Ali kako pokazuje studija kompanije dappGambl, sve je to sada prošlost. Trenutno, čak 79% svih NFT kolekcija ostaje neprodato, a višak ponude nad potražnjom stvorio je tržište na kojem kupci imaju veću moć, ali to ne uspeva da obnovi entuzijazam.
Čak i kada se izuzmu projekti manje vrednosti i značaja, većina kolekcija danas ima malu vrednost. Od top 8,850 kolekcija po tržišnoj kapitalizaciji, 18% je bezvredno, a 41% ima cenu između 5 i 10 dolara. Manje od 1% ima cenu višu od 6,000 dolara - što je daleko od milionskih iznosa koliko je bilo pre dve godine.
"Postaje jasno da je značajan deo NFT tržišta karakterisan spekulativnim i nerealnim strategijama cena koje su daleko udaljene od stvarne istorije trgovanja ovim digitalnim imovinama", zaključuju istraživači.
(Telegraf.rs)
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.