
Zlatna groznica u srpskom gejmingu: 200 miliona evra prihoda i 80 novih igara koje osvajaju svet
Srpska gejming industrija dostigla je istorijski uspeh u 2024. godini sa prihodom koji premašuje 200 miliona evra, saopštila je danas Kristina Janković Obućina, senior menadžerka za ekosistem Asocijacije industrije video igara Srbije (SGA).
Tokom prezentacije godišnjeg izveštaja o stanju gejming sektora u Srbiji, Janković Obućina je istakla impresivan rast broja zaposlenih koji sada iznosi oko 4.500 ljudi. "Glavni centri razvoja video igara su Beograd, Novi Sad i Niš, dok se manji gradovi tek stidljivo pomaljaju na mapi domaćeg gejming sektora", navela je predstavnica SGA.
Posebno ohrabruje podatak da je broj objavljenih igara porastao na 44, dok je čak 80 novih igara trenutno u izradi, što predstavlja apsolutni rekord. Ovi brojevi jasno ukazuju na stabilnost i rast industrije, jer postojeći timovi ostvaruju dovoljne prihode za pokretanje novih projekata i dodatno zapošljavanje.
Jedna od izuzetno pozitivnih karakteristika srpske gejming scene je značajno učešće žena, koje čine trećinu ukupnog broja zaposlenih u industriji. "Žene čine i trećinu vođa svih timova, što pokazuje da ne govorimo samo o pozicijama u ljudskim resursima ili marketingu, već o ženama koje obavljaju tehnički zahtevna zanimanja", istakla je Janković Obućina.
Izazovi i perspektive domaće gejming industrije
Uprkos pozitivnim trendovima, izveštaj je identifikovao određene izazove sa kojima se suočava domaći gejming sektor. Značajno je smanjen broj manjih nezavisnih studija, što ukazuje na potrebu za boljom finansijskom i poslovnom podrškom. Manjim razvojnim timovima nedostaju ne samo finansije, već često i produkcijsko znanje i kontakti sa stručnjacima koji bi mogli da pruže dragocene savete.
Srpska gejming industrija nije izolovana od globalnih trendova, te se sve promene na svetskom tržištu odražavaju i na domaćem terenu. To uključuje i određeni broj otkaza, ali istovremeno i otvaranje novih pozicija, posebno za seniore koji su trenutno najtraženiji kadrovi u industriji.
Kada je reč o regionalnom kontekstu, Srbija prednjači među zemljama Zapadnog Balkana po svim ključnim parametrima - prihodima, broju zaposlenih i objavljenih igara. "Iza srpskog tržišta je hrvatsko, a tek onda slede sva ostala", pojasnila je Janković Obućina.
Sistemska podrška za dalji rast
Jelena Jovanović, savetnica predsednika Privredne komore Srbije (PKS) i sekretar Udruženja za elektronske komunikacije i informaciono društvo, naglasila je važnost sistemske podrške za dalji razvoj gejming industrije.
"Mi smo pre nekoliko godina počeli da sarađujemo na zakonodavnom okviru i podsticajima i to još uvek radimo", rekla je Jovanović, dodajući da razvijene zemlje EU imaju posebne strategije i akcione planove za gejming industriju, čemu bi i Srbija trebalo da teži.
Velika prednost gejming sektora je njegova interdisciplinarnost, jer u razvoju jedne video igre učestvuju stručnjaci iz različitih oblasti - od scenarista i producenata do programera. "Ono što razlikuje sve svetske igrice je priča, a naše igre imaju sve bolju priču", istakla je Jovanović.
Cilj PKS je da u industriju uključi što više talentovanih mladih ljudi sa inovativnim idejama, koje bi zatim mogle biti predstavljene na globalnom tržištu.
(Telegraf.rs)
Video: Najmlađa milijarderka na svetu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mihajlo BL
Ima li neka ozbiljna FPS kao Serious Sam iz Hrvatske ili su sve kao Flash games. Do sad sve srpske igrice sramota. Top Eleven je zanimljiv ali to je samo da ti prođe vreme ne da bi igro.
Podelite komentar