Death Stranding 2: On The Beach recenzija: Ovo remek-delo je dokaz da igre mogu biti i umetnost i iskustvo

   ≫   
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Kada sam prvi put pokrenuo Death Stranding 2: On The Beach, nisam mogao da poverujem da je ovo stvarno video igra. Vizuelna prezentacija bila je toliko uverljiva da je granica između igre i filma potpuno nestala. Ali to je bio samo prvi sloj. Ono što se krilo ispod te fotorealistike je duboka, emotivna, kompleksna i sistemski bogata igra koja ne pravi kompromise ni u jednom segmentu. I to je ono što On The Beach čini remek-delom.

Prirodna evolucija originala

Death Stranding 2 nastavlja priču tamo gde se prvi deo završio, ali ne samo kao novo poglavlje. Ovde je sve razvijeno: gejmplej, narativ, tehnički sistem, likovi, pa čak i sam svet.

U nastavku ponovo pratimo Sema Bridžisa, koji se sada kreće na novu misiju povezivanja udaljenih zajednica u post-apokaliptičnim predelima Australije i Meksika. Priča je i dalje filozofska, lična, i simbolična, ali znatno konkretnija i emotivno više fokusirana nego u prvom delu. Nije bitno da li ste igrali prvi deo, ali ako jeste, značaj mnogih scena će vam biti mnogo dublji.

Death Stranding 2: On The Beach Foto: PlayStation/Kojima Productions/PS5

Gejmplej: APAS sistem, veća sloboda i novi slojevi

U središtu gejmpleja je APAS (Automated Pathfinding Assistance System) koji vam omogućava da analizirate teren i planirate najefikasniju putanju koristeći napredni skener. Ovo je ogroman iskorak u odnosu na prvi deo, jer sada planiranje puta postaje skoro taktički element. Kombinovan sa monorejlima, ziplajnima, vozilima i dronovima, igra vam omogućava da misije radite na način koji najviše odgovara vašem stilu.

Death Stranding 2: On The Beach Foto: PlayStation/Kojima Productions/PS5

Skill tree sistem je takođe duboko razrađen. Sem sada može da unapređuje sposobnosti u pet glavnih kategorija: izdržljivost, borba, snalaženje na terenu, empatija i mehanika. Svaka grana otključava nove perkove, što znači da imate pravu slobodu razvoja lika.

Borba je unapređena sa različitim vrstama oružja, boljim AI protivnicima i novim stealth mehanikama. Dollman, mala lutkica koju nosite sa sobom (ne pitajte nas da objašnjavamo), dodaje čitav jedan taktički sloj, jer može da skenira prostor, privuče neprijatelje ili da vas brani u kriznim situacijama.

Jedan od najimpresivnijih aspekata igre jeste njena ogromna sloboda u pristupu svakoj misiji. Možete koristiti električna vozila kako biste se brzo kretali po ravnim predelima, iskoristiti ziplajn za vertikalna kretanja, lansirati dronove za izviđanje, koristiti kamuflažu za neprimetno kretanje, ili se potpuno osloniti na Dollmana da vam otvara put kroz opasne teritorije. APAS sistem vam dodatno pomaže da planirate ne samo trasu već i tempo i strategiju svake isporuke, što svako putovanje čini drugačijim iskustvom.

Death Stranding 2: On The Beach Foto: PlayStation/Kojima Productions/PS5

Saradnja sa drugim igračima i izgradnja sveta

Baš kao i u originalu, Death Stranding 2 koristi asinhroni sistem saradnje između igrača, ali ovaj put na mnogo dubljem nivou. Infrastrukturu koju izgradite - putevi, mostovi, skloništa, pa čak i stanice za punjenje – mogu koristiti drugi igrači u svom svetu. Vi takođe koristite objekte koje su drugi ostavili. Ovaj sistem gradi osećaj zajednice bez direktne komunikacije, što dodatno naglašava temu povezivanja i empatije.

Pored toga, igra ima i sistem ocenivanja doprinosa drugih igrača, što vas podstiče da razmišljate ne samo o sopstvenom napretku već i o tome kako možete pomoći drugima. To je neobičan, ali duboko efektan oblik multiplayer dizajna koji podseća da su i u digitalnim svetovima veze koje gradimo ono što zaista ostaje.

Likovi i svet: veća čovečnost, jača simbolika

Norman Ridus kao Sem briljira. Njegov lik je dublji, introspektivniji, i emotivno kompleksniji. El Fening i Lija Sedu donose nove nijanse u naraciju, dok Troj Bejker i Šiori Kucuna unose emocionalni naboj i dubinu koja vas tera da razmišljate o odnosima, životu i smrti.

Death Stranding 2: On The Beach Foto: PlayStation/Kojima Productions/PS5

Svet je apsolutno fascinantan. Grafički, to je najimpresivnija igra na PS5 do sada. Osvetljenje, detalji u teksturama, simulacija vremenskih uslova - sve je izvedeno sa takvom preciznošću da granica između realnosti i igre ne postoji.

Australijski pejzaži puni crvenog peska, pećina i otvorenih prostora kontrastirani su sa nadrealnim, gotovo horor sekvencama koje se dešavaju na "obali" (beach). Atmosfera je gušća, simbolika prisutnija, ali nikada opterećujuća.

Death Stranding 2: On The Beach Foto: PlayStation/Kojima Productions/PS5

Zvuk i muzika: sada sve nosi Woodkidov pečat

Jedan od najbitnijih elemenata igre je muzička podloga, koju ovog puta u potpunosti potpisuje Woodkid. Njegov stil savršeno odgovara Kodžiminom svetu: orkestarski aranžmani, nagle dinamike, tihi trenuci koji eksplodiraju u katarzi. Zvuk nije samo ukras, već narativni alat.

Voice acting je besprekoran, a binauralni dizajn omogućava da tačno znate iz kog pravca dolazi svaki šum. Osećaj prisustva je potpun.

Death Stranding 2: On The Beach Foto: PlayStation/Kojima Productions/PS5

Tehnički aspekti: vrhunska optimizacija

Igra je testirana na standardnom PlayStation 5 modelu i radi savršeno. Učitavanje iz menija u igru traje manje od sekunde. U performance modu radi u stabilnih 60 FPS, dok quality mod pruža 4K iskustvo u 30 FPS sa zapanjujućim vizualima.

Za preko 40 sati igranja nismo iskusili nijedan ozbiljan bag ili pad performansi. Interfejs je intuitivan, kontrole responzivne, a podrška za adaptivne trigere i haptic feedback dodatno pojačava imerziju.

Death Stranding 2: On The Beach Foto: PlayStation/Kojima Productions/PS5

Zaključak

Death Stranding 2: On The Beach nije za svakoga. Ovo nije igra za one koji traže brzu akciju ili instant zadovoljenje. Ovo je igra za one koji žele da se izgube u nečemu drugačijem, ličnom i dubokom. I kada se ta konekcija dogodi, ostavlja trag koji ne bledi.

Ocena: 9.5/10

Kod za igru nam je dostavio PlayStation

(Telegraf.rs)

Video: HONOR 400 je telefon koji nudi nešto što za ovu cenu nećete videti nigde

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA