"Region više nema izgovor da kasni": Goran Kuzmić o profesionalizaciji balkanskog esporta

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Dok se Bar priprema da od 24. do 26. aprila 2026. postane centar svetske gejming sveta, prenosimo razgovor sa Goranom Kuzmićem, direktorom organizacije Esports Umbrella. Kao jedan od ključnih aktera koji transformišu regionalnu scenu, Kuzmić objašnjava zašto esport na Balkanu više nije samo hobi, već ozbiljan sistem spreman za globalne izazove.

Uoči predstojećeg Montenegro Future Festivala, koji će u Domu kulture u Baru okupiti elitu iz više od 60 zemalja, Goran Kuzmić donosi jasnu poruku: infrastruktura je tu, pravila su jasna, a talenat više ne sme da čeka. Njegova organizacija, Esports Umbrella, postala je sinonim za integritet i profesionalizam, uvodeći standarde koji region povezuju sa globalnim gigantima.

  • Kako biste opisali trenutno stanje esport ekosistema na Zapadnom Balkanu?

Esport na Zapadnom Balkanu više nije u fazi pokušaja - on je u fazi formiranja ozbiljnog sistema. Kroz Esports Umbrella mi smo praktično izgradili temelj jednog funkcionalnog ekosistema: ligu, igrače pod ugovorima, pravila, kontrolu integriteta i kontinuitet takmičenja. Drugim rečima - region više nema izgovor da kasni, jer infrastruktura već postoji.

  • Koji su najveći izazovi i kako ih prevazići?

Najveći problem je i dalje mentalitet - ljudi još uvek esport ne shvataju dovoljno ozbiljno. Drugi problem je neorganizovanost i nedostatak standarda. Mi smo kroz Esports Umbrella pokazali da se to može rešiti: jasnim pravilima, profesionalnim ugovorima i saradnjom sa globalnim partnerima poput Sportradara. Ko ne ide u tom pravcu - jednostavno će ostati iza.

  • Kako povezati lokalne talente sa globalnim prilikama?

Ne pričamo više o teoriji - mi to već radimo. Kroz Esports Umbrella naši igrači imaju kontinuitet takmičenja, vidljivost i sistem koji je prepoznat i na međunarodnom nivou. Ključ je u strukturi i kredibilitetu. Talent bez sistema ne vredi ništa.

  • Koliko su događaji poput Montenegro Future Festivala važni?

Ovakvi događaji su važni jer pokazuju da Balkan može biti domaćin ozbiljne industrije. Ali još važnije - oni su platforma da pokažemo šta smo već izgradili. Mi više ne dolazimo kao gosti - dolazimo kao neko ko već ima proizvod, sistem i rezultate.

  • Vaš najveći izazov i zadatak na ovim događajima?

Moj zadatak nije samo da učestvujem - već da pomerim standarde. Kroz Esports Umbrella želim da pokažem da esport može funkcionisati kao svaki drugi ozbiljan sport: sa disciplinom, sa kontrolom i sa jasnim poslovnim modelom. Najveći izazov je promeniti percepciju - i to već radimo.

  • Koja je Vaša poruka posetiocima, učesnicima i takmičarima?

Esport više nije hobi - to je industrija. Ako želite biti deo toga: budite ozbiljni, budite disciplinovani i razmišljajte dugoročno. Mi smo već izgradili platformu kroz Esports Umbrella, a na drugima je da iskoriste sav potencijal esporta i izgrade nešto veliko.

(Telegraf.rs)

Video: Sajam automoila BG Car show 2026, počinje sutra, u sredu, 18. marta

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA