
Spas u poslednji čas: Kako su 3D štampači pomogli stotinama zaraženih korona virusom
Bolnica u Breši, koja na odeljenju intenzivne nege trenutno ima 250 pacijenata zaraženih korona virusom, suočila se sa nedostatkom ventila za respiratore.
Zbog toga joj je u pomoć priskočila italijanska kompanija Isinnova, koja se bavi 3D štampom. Isinnova je dizajnirala i odštampala 100 ventila, koji služe kao veza između pacijenata i mašina za održavanje disanja.
Ventili su za jednokratnu upotrebu i svaki se može koristiti najduže osam sati. Izrada jednog ventila košta 1 evro, a za izradu dizajna prototipa bilo je potrebno oko tri sata.
Italijanska novinarka Nuncija Valini otkrila je da glavni dobavljač nije u stanju da dostavi neophodne ventile, zbog čega je povezala bolnicu sa izvršnim direktorom Isinove Kristijanom Frakasijem.
Frakasi i inženjer Alesandro Romajoli su se, samo tri sata kasnije, iz firme vratili sa prototipom ventila.
- Ventil je testiran na pacijentu i rekli su nam da funkcioniše. Vratili smo se u kancelariju i nastavili da štampamo nove - navodi Romajoli za BBC.
Tandem je započeo saradnju sa još jednom lokalnom kompanijom za 3D štampu, kako bi uspeli da podmire potrebe bolnice. Isinnova ima šest štampača, a za pravljenje jednog ventila potrebno je sat vremena. Kompanije sada besplatno prave ventile za bolnicu, ali će njihov dizajn ostati poslovna tajna.
- Ventil ima veoma tanke rupe i cevčice manje od 8 milimetara. Nije ih lako napraviti. Pored toga, tokom štampanja treba paziti da proizvod ostane sterilan i napraviti ga na klinički način – naveo je Frakasi.
Uskoro je još jedna bolnica zatražila je pomoć kompanije, pošto je ostala bez ventila.
- Nismo spavali dva dana. Dajemo sve od sebe da spasimo živote! - ističe Frakasi.
(Telegraf.rs)
Video: HONOR 400 je telefon koji nudi nešto što za ovu cenu nećete videti nigde
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Vita
Štampači 3D su sadašnjost i budućnost.
Podelite komentar