Vreme čitanja: oko 1 min.

Ogromna eksplozija nakon sudara dve neutronske zvezde zaprepastila je astronome nečim što nisu očekivali

Vreme čitanja: oko 1 min.

Sudari neutronskih zvezda u svemiru su redak prizor za astronome, ali jedan takav sudar otkrio je nešto što nikada nisu očekivali

  • 7

Sudar dve neutronske zvezde kolosalnih razmera iznenadio je astronome eksplozijom neverovatno savršenog oblika.

Prema novoj analizi posledica sudara neutronskih zvezda uočenog još 2017. godine, eksplozija takozvane kilonove bila je potpuno simetrična i gotovo savršena sfera.

Astronomi, međutim, jednostavno ne znaju zašto je nastala tako savršena sfera, jer je u suprotnosti sa svim dosadašnjim pretpostavkama i modelima eksplozija kilonova.

"Niko nije očekivao da će eksplozija izgledati ovako. Nema smisla da je sferična, kao lopta. Ali naše računice jasno pokazuju da jeste. To verovatno znači da teorijama i simulacijama kilonova koje smo razmatrali u proteklih 25 godina nedostaje važna fizika", kaže astrofizičar Darah Vatson sa Instituta Niels Bohr u Danskoj.

Sudari neutronskih zvezda su obično redak prizor za astronome. Pomenuta eksplozija iz 2017. godine, nazvana GW170817, bila je ne samo prva zabeležena te vrste, već je ostala i najdetaljnija u pogledu podataka.

Astronomi su naučili mnoge stvari o Univerzumu iz ove eksplozije, kao što je činjenica da su ovi sudari izvor praska gama zračenja, ili najenergičnije svetlo u univerzumu.

Eksplozije kilonova su i fabrike za proizvodnju teških elemenata, poput zlata i platine.

Sferična eksplozija koju su zapravo pronašli sugeriše da razumevanje spajanja neutronskih zvezda nije potpuno.

Kada se dve neutronske zvezde sudare, njihova kombinovana masa izaziva dalji gravitacioni kolaps novonastalog objekta, pretvarajući ga u crnu rupu, piše Science Alert.

Ali za kratko vreme pre nego što se to dogodi, objekat može postati hipermasivna neutronska zvezda sa izuzetno jakim magnetnim poljem. Nedavna analiza sugeriše da se to dogodilo sa GW170817.

Na samo sekundu, objekat je bio hipermasivna neutronska zvezda. Ovo bi zapravo moglo objasniti savršeno sferičnu kilonovu, kažu astronomi.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • M.K.

    17. februar 2023 | 21:32

    Zanimljivo ❤... mislim da su to supernove ,one koje eksplodiraju kroz nuklearne reakcije tj.alfa, trostruke tačke helijuma, ugljenik-azota, mogu fundamentalno da preurede svoju strukturu. Pretpostavlja se da se u supernovama formiraju supergusta neutronska jezgra, pa čak i hiperonična jezgra, odnosno da se elektroni sabijaju i postaju neutroni, koji zauzvrat postaju još teže čestice usled kompresije i povećanja gustine - hiperoni! Eksplozije supernove u našoj galaksiji dogodile su se 1054. godine kada se pojavila Rakova maglina, 1572. i 1606. godine!

  • Z

    17. februar 2023 | 17:08

    Brt,koga to zanima kad ce Ruje braca da ispale svega i svačwga ,e atako da mali Bajden nece vise jbt ukrajinsku decu!Cao,hvala na objavi!

  • Miško

    17. februar 2023 | 20:46

    Nisam ovo dosad znao...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA