Filmovi napravljeni pomoću veštačke inteligencije mogu da dobiju Oskara

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Akademija filmskih umetnosti i nauka objavila je u ponedeljak nova pravila koja dozvoljavaju filmovima kreiranim uz pomoć veštačke inteligencije da se takmiče da dobiju Oskara. Prema zvaničnom saopštenju, upotreba AI tehnologije i drugih digitalnih alata "neće ni pomoći ni odmoći šansama za nominaciju".

Ova odluka dolazi nakon što su neki od nagrađivanih filmova na ovogodišnjoj ceremoniji u martu već koristili generativnu AI u filmovima – tehnologiju koja može kreirati tekst, slike, audio i video materijale na osnovu jednostavnih tekstualnih uputstava.

Međutim, Akademija filmskih umetnosti je naglasila da će ljudski faktor i dalje biti presudan element pri selekciji pobednika. Izmene pravila oko podobnosti filmova koji koriste generativne AI alate preporučio je Naučni i tehnološki savet Akademije.

Osim toga, uvedena je još jedna izmena – članovi Akademije sada moraju pogledati sve nominovane filmove u svakoj kategoriji kako bi mogli učestvovati u finalnom glasanju za pobednike.

Oskari već otišli filmovima sa AI elementima

Upotreba veštačke inteligencije filmova postala je vruća tema nakon što je Adrijen Brodi osvojio nagradu za najboljeg glumca za ulogu u filmu "The Brutalist" na ovogodišnjoj dodeli Oskar AI filmovi. U filmu su veštačkom inteligencijom poboljšali Brodijev mađarski jezik.

Kasnije se otkrilo da je slična tehnologija za kloniranje glasa korišćena za poboljšanje pevačkih glasova u mjuziklu "Emilia Perez", koji je takođe osvojio Oskara.

Sposobnost ove tehnologije da brzo menja ili usklađuje ton i stil umetnika, ili vrši izmene poput suptilne promene nečijeg izgleda, doprinela je njenoj rastućoj popularnosti u produkciji muzike i filmova.

Ipak, upotreba AI i dalje izaziva kontroverze, a umetnici i glumci izražavaju zabrinutost zbog materijala koji se koristi za treniranje takvih alata i njihovog uticaja na njihovu egzistenciju.

Tokom štrajkova u Holivud veštačka inteligencija 2023. godine, glumci i scenaristi istakli su strahove od gubitka posla zbog veštačke inteligencije. "Ako neko može uzeti moje lice, moje telo i moj glas i učiniti da kažem ili uradim nešto o čemu nisam imala izbora, to nije dobra stvar", izjavila je glumica Suzan Sarandon za BBC tokom protesta.

Susan Sarandon, Suzan Foto: Profimedia/Amy Sussman / Getty images

Scenaristi su zabrinuti da bi studiji mogli smanjiti troškove i uštedeti vreme koristeći alate poput ChatGPT-a za istraživanje, razvoj priče i pisanje scenarija, umesto ljudi.

Mere zaštite oko upotrebe AI uspostavljene su kao deo sporazuma postignutih između sindikata i studija koji su označili kraj štrajkova. Dok su neki glumci prihvatili tehnologiju, drugi, poput Skarlet Johanson, upozoravaju na potencijalne zloupotrebe njihovog lika ili izgleda.

Animatori su za BBC 2024. godine izjavili da generativni AI alati još uvek nisu dovoljno dobri da bi mogli replicirati kvalitet njihovog rada – svakako ne do standarda vrednog nagrade.

"To je kao da imate lošeg pisca koji vam pomaže", rekao je Džonatan Kendrik, suosnivač i predsednik globalnog striming servisa Rokit Fliks. "Sigurno će napraviti neki koncept, ali ako vam je potrebno nešto sa emocionalnom težinom, AI vam neće doneti Oskara."

(Telegraf.rs)

Video: Radonjić: Serija "Ubice mog oca" žanrovski nosi napetost

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA