
Više od polovine mladih bi živelo bez interneta! Ovo ih najviše muči, a podržali bi i jednu drastičnu meru
Najnovije britansko istraživanje otkrilo je iznenađujući podatak – skoro polovina mladih osoba bi radije živela u svetu gde internet ne postoji. Prema studiji koju je sproveo British Standards Institution (BSI), čak 46 odsto mladih između 16 i 21 godine izjavilo je da bi više voleli da odrastaju u doba bez interneta.
Istraživanje otkriva alarmantne podatke o uticaju društvenih mreža i interneta na mlade. Skoro 70 odsto ispitanika oseća se lošije nakon korišćenja društvenih platformi, dok bi polovina podržala uvođenje "digitalnog policijskog časa" koji bi ograničio pristup određenim aplikacijama i sajtovima nakon 22 časa.
Rezultati su otkrili i zabrinjavajuće ponašanje mladih na internetu. Četvrtina ispitanih provodi četiri ili više sati dnevno na društvenim mrežama, dok je 42 odsto priznalo da laže roditeljima o svojim onlajn aktivnostima. Tokom korišćenja interneta, čak 42 odsto mladih je lagalo o svojim godinama, 40 odsto je imalo rezervni ili "burner" nalog, a 27 odsto se pretvaralo da je potpuno druga osoba.
Ovi rezultati se poklapaju sa nedavnim najavama ministra za tehnologiju Pitera Kajla, koji je nagavestio da britanska vlada razmatra uvođenje obaveznih vremenskih ograničenja za aplikacije poput TikToka i Instagrama.
Stručnjaci upozoravaju na ozbiljne rizike digitalnog sveta
Rani Govender, menadžerka politika za bezbednost dece na internetu u NSPCC organizaciji, naglasila je da digitalni policijski čas sam po sebi ne može zaštititi decu od svih onlajn pretnji. "Moramo biti jasni da digitalni policijski čas sam po sebi neće zaštititi decu od rizika sa kojima se suočavaju na internetu. Oni će biti izloženi istim rizicima i u drugim delovima dana", izjavila je Govender.
Ona je dodala da bi glavni fokus kompanija i vlade trebalo da bude osiguravanje da mladi koriste "mnogo bezbednije i manje adiktivne sajtove".
Studija, koju je sproveo British Standards Institution, obuhvatila je 1.293 mlade osobe i otkrila da je 27 odsto ispitanika delilo svoju lokaciju sa nepoznatim osobama na internetu. Tri četvrtine je izjavilo da je provodilo više vremena onlajn zbog pandemije, dok je 68 odsto reklo da vreme provedeno na internetu negativno utiče na njihovo mentalno zdravlje.
Endi Barouz, generalni direktor fondacije za prevenciju samoubistava Molly Rose Foundation, istakao je da je "jasno da su mladi svesni rizika na internetu i, što je još važnije, žele akciju od tehnoloških kompanija koje bi ih zaštitile".
On je dodao da algoritmi mogu pružiti sadržaj koji "može brzo eskalirati i odvesti mlade niz zečje rupe štetnog i uznemirujućeg materijala bez njihove krivice". Nove zakone "hitno treba uvesti kako bi se konačno ugradio bezbednosni pristup regulaciji koji stavlja potrebe dece i društva ispred velikih tehnoloških kompanija", naglasio je Barouz.
(Telegraf.rs)
Video: Oprez: Srpska agencija bankrotirala, pa nastavila pod novim imenom
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.