Zaboravite Mesija i Ronalda: Kina je pustila robote da igraju fudbal, a rezultat je bio lud

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

U Kini je 28. juna 2025. godine počelo nešto što na prvi pogled deluje kao futuristički eksperiment. Humanoidni roboti igraju fudbal jedni protiv drugih, potpuno samostalno, bez ijednog ljudskog uputstva. Prvi meč nove RoBoLeague odigran je između timova sa Tsinghua univerziteta i Poljoprivrednog univerziteta u Pekingu, a rezultat je bio 5:3 za Tsinghua ekipu.

Ono što ove robote izdvaja nije samo to što umeju da trče, padaju i ustaju. Ključno je to što sve to rade vođeni isključivo sopstvenom veštačkom inteligencijom. Nema daljinskog upravljanja, nema skrivenih programera. Samo kod, senzori i autonomno razmišljanje u realnom vremenu.

Iako podseća na promotivni trik, ovaj događaj ima jasnu pozadinu. Kina koristi sport kao poligon za ubrzavanje razvoja humanoidne robotike. Cilj je da ove mašine uskoro budu dovoljno stabilne, pametne i okretne da preuzmu zadatke u magacinima, bolnicama, pa čak i vojsci.

Kako funkcioniše liga robota

RoBoLeague mečevi se igraju na manjem terenu, po formatu tri na tri. Roboti koriste ugrađene AI sisteme da sami odlučuju kada će da dodaju loptu, šutnu na gol, promene poziciju ili ustanu nakon pada. S obzirom na to da je njihova tehnologija još u razvoju, pravila su prilagođena. Sudije ne kažnjavaju blage sudare, a roboti koji se "pokvare" mogu biti zamenjeni.

Organizatori su priznali da su najveći izazovi trenutno praćenje brze lopte i orijentacija u prostoru. Uprkos nespretnim padovima i sudarima, roboti već samostalno kreiraju timske strategije, bez ljudskog uplitanja.

Kina ulaže milijarde u humanoidne robote

Prema podacima China Institute of Electronics, tržište humanoidnih robota u Kini će dostići 870 milijardi juana do 2030. godine, odnosno oko 120 milijardi dolara. Zbog toga se Peking sve više oslanja na ovakve takmičarske formate. U aprilu je održan polumaraton humanoidnih robota, u maju meč borilačkih veština između dve mašine. U avgustu će se održati i Svetske igre humanoidnih robota.

Sport, kako se ispostavlja, nudi idealno okruženje za učenje. Potrebna je koordinacija, balans, timska igra i brze reakcije. Sve ono u čemu roboti još kaskaju. Ali sa svakim padom i novim pokušajem, njihova veštačka inteligencija postaje sve bolja.

I upravo tu se vodi prava utakmica. Ne između golova, već između algoritama.

(Telegraf.rs)

Video: HONOR 400 je telefon koji nudi nešto što za ovu cenu nećete videti nigde

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA