
Ova tehnologija vas može opljačkati dok spavate i to niko neće primetiti: Altman tvrdi da dolazi AI haos
Sumirano
- Sem Altman upozorava na opasnost digitalnih prevara pokretanih veštačkom inteligencijom.
- AI zaobilazi savremene metode potvrde identiteta, što FBI potvrđuje porastom incidenata.
- OpenAI otvara kancelariju u Vašingtonu za kontakte sa zakonodavcima i testiranje tehnologija.
- Altman smatra da će AI promeniti tržište rada, ali će se pojaviti novi oblici zanimanja.
- ChatGPT ima 500 miliona korisnika, a 20% Amerikanaca ga koristi kao ličnog tutora.
Na skupu američke Centralne banke, direktor kompanije OpenAI Sem Altman upozorio je da svet ulazi u opasnu eru digitalnih prevara koje pokreće veštačka inteligencija. "Još uvek postoje finansijske institucije koje koriste glasovne otiske za verifikaciju korisnika – to je potpuno suludo", rekao je Altman. Po njegovim rečima, AI je već uspešno zaobišao gotovo sve savremene metode potvrde identiteta.
Iako je istakao da OpenAI ne razvija alate za imitaciju ljudi, Altman je priznao da tehnologija vrlo brzo napreduje i da uskoro možemo očekivati potpuno realistične video pozive, lažne FaceTime sesije i druge oblike interakcije koje će kriminalci koristiti za prevare. FBI je već izdao upozorenje o porastu takvih incidenata, uključujući slučajeve u kojima su roditelji prevareni imitiranjem glasova njihove dece i pokušaje imitacije američkih zvaničnika poput Marka Rubija.
Otvaranje DC kancelarije i uticaj na AI regulativu
OpenAI će početkom sledeće godine otvoriti svoju prvu kancelariju u Vašingtonu. Nova filijala će imati oko 30 zaposlenih i biće centar za kontakte sa zakonodavcima, testiranje novih tehnologija i edukaciju državnih službenika. Na čelu tima biće Čan Park i Džo Larson, koji prelazi iz firme Anduril.
Iako Altman poziva na oprez, njegova kompanija lobira protiv preterane regulacije, tvrdeći da bi ona mogla da oslabi američku tehnološku konkurentnost u odnosu na Kinu. U prilog tome ide i činjenica da je iz Trumpovog zakonskog predloga uklonjena odredba koja bi deset godina onemogućila državama da uvode svoje AI zakone.
Kriza rada ili nova evolucija zanimanja?
Kada je reč o uticaju na tržište rada, Altman je manje pesimističan od kolega iz Silicijumske doline. Dok drugi upozoravaju da će AI masovno gasiti radna mesta, Altman smatra da niko ne zna šta će se tačno desiti i da su takve prognoze prerane. Ipak, smatra da će "čitave klase poslova nestati", ali će se pojaviti novi oblici zanimanja.
Prema njegovoj viziji, svet za 100 godina možda više neće imati klasične poslove, jer će ljudi imati sve što im je potrebno, a posao će služiti isključivo za održavanje osećaja svrhe. Altman priznaje da ne zna kako će AI u budućnosti zameniti fizičke ili složene profesionalne zadatke, ali smatra da je promena već krenula.
U istom tonu, glavni ekonomista OpenAI-ja Roni Čaterdži objavio je izveštaj u kojem upoređuje veštačku inteligenciju sa električnom energijom i tranzistorima, naglašavajući da ChatGPT ima 500 miliona korisnika širom sveta. U Sjedinjenim Državama, čak 20% korisnika koristi ChatGPT kao ličnog tutora, što, prema njemu, otvara vrata dugoročnim ekonomskim benefitima.
(Telegraf.rs)
Video: HONOR 400 je telefon koji nudi nešto što za ovu cenu nećete videti nigde
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.