Mali: Ne vrede nam brzi auto-putevi, kad nam roba stoji

Srpski ministar finansija bio je na sastanku ministara ekonomije zemalja učesnica Berlinskog procesa u Beču

  • 1

Čekajući na graničnim prelazima, preduzeća iz regiona godišnje izgube 26 miliona sati, zbog neusklađenih sertifikata među ekonomijama na Zapadnom Balkanu.

Siniša Mali: IT industrija veliki potencijal, čini 10 odsto BDP-a

Na sastanku ministara ekonomije zemalja učesnica Berlinskog procesa u Beču, srpski ministar finansija Siniša Mali rekao je da je cilj Srbije da se takve "barijere" smanje i uklone, kako bi, kaže, ceo region "radio kao jedan".

- Ne vredi nam da gradimo brze auto-puteve, a ove godine završavamo i Koridor 10 i Koridor 11, ako kamioni sa našom robom čekaju satima na granici - poručuje Mali.

Mali: Cilj Srbije je da se "barijere" smanje i uklone, kako bi ceo region "radio kao jedan", Foto: Telegraf

Kaže da ohrabruje podatak, koji će sutra i zvanično objaviti Evropska komisija, da je u regionu otvoreno 638.000 novih radnih mesta, od čega, ističe, u Srbiji 400.000.

- I zato je od ključnog značaja za nas da se region otvori na pravi način, jer mi kao dominatna ekonomija i ekonomija koja ima najveći potencijal, od toga može imati najveću korist - rekao je Mali.

SMANJITI NECARINSKE BARIJERE

Navodi da je robna razmena i trgovinska saradnja sa zemljama CEFTA za Srbiju od strateškog značaja, a Srbija je, kaže, samo prošle godine ostvarila vrednost razmene od 3,9 milijardi evra sa zemljama u regionu, od čega je 3,1 milijarda srpski izvoz.

- Tema današenjeg razgovora je bila kako da smanjimo sve one necarinske barijere koje sprečavaju razvoj trgovine u našem regionu, jer na takav način pospešujete razvoj infrastrukture, otvaranje novih radnih mesta, što je i politika Vlade Srbije - poručio je ministar Mali.

Srbija je prošle godine ostvarila vrednost razmene od 3,9 milijardi evra sa zemljama u regionu, Telegraf/ Privatna arhiva

Mali se, govoreći o uspostavljanju jače ekonomske saradnje i bolje povezanosti zapadnog Balkana, osvrnuo i na tri protokola koji tek treba da budu usvojeni, a reč je o Dodatnom protokolu 5, Dodatnom protokolu 6 i Dodatnom protokolu 7.

Ministar je istakao da je do sada pet članica CEFTA implementiralo Protokol 5, kao i da ga je Vlada Srbije usvojila i poslala Skupštini na ratifikaciju.

- Implementacija Protokola 5 pojednostaviće postupke carinske i granične kontrole kako bi povećali trgovinu u regionu. Ovaj protokol rešiće probleme sa kojima se trenutno suočavamo, a to su duga čekanja kamiona sa robom na graničnim prelazima. Očekujemo da će ovaj protokol stupiti na snagu kod svih potpisnica do kraja godine, kako je i planirano - naveo je Mali.

Mali: Vlada Srbije je usvojila i poslala Skupštini na ratifikaciju Protokol 5, Foto: Tanjug/Dimitrije Goll

Govoreći o Protokolu 6, koji će osigurati povećanje trgovine uslugama i priznavanje profesionalnih kvalifikacija, ministar je izrazio uverenje da će njegovo brzo usvajanje takođe značajno doprineti ekonomijama u regionu zapadnog Balkana. Protokol 7, o kojem će razgovori biti intenzivirani na jesen, će prema rečima ministra finansija dokazati našu posvećenost ostvarivanju zajedničkih ciljeva - smanjenju i potencijalnoj eliminaciji netarifnih barijera u regionu.

- Ističem da je Vlada Srbije veoma posvećena ispunjavanju svojih obaveza koje predviđa MAP i tako će biti i u narednom periodu, jer smatramo da je ekonomska integracija zapadnog Balkana od neprocenjivog značaja - zaključio je ministar.

VIDEO: Siniša Mali preuzeo funkciju ministra finansija

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA