Ništa od zaštite Lepenskog vira: Nije stavljen na UNESKO listu

Čudno je da niko nije nominovao nijedan neolitski lokalitet sa područja Srbije

  • 6

Iako ima veliki značaj za svetsku istoriju i kulturu, Lepenski vir se još uvek nije našao na listi svetske kulturne baštine Uneska.

Svetska ekskluziva: Otkriveno poreklo prastanovnika Srbije - nije onakvo kako smo mislili!

Za naučnog savetnika Arheološkog instituta u Beogradu, Milorada Stojića, koji je bio deo tima kada je pre pola veka obznanjeno veliko otkriće u blizini najdubljeg vira u Dunavu, čudno je da niko nije nominovao nijedan neolitski lokalitet sa područja Srbije.

- Još čudnije je da za upis u Uneskovu listu nije nominovan ni pozno mezolitski lokalitet Lepenski vir, imajući na umu njegov urbanizam, arhitekturu i umetnost, posebno monumentalnu skulpturu na veliki oblucima, na kojima su prikazana čudna bića ribolikog izraza, a pronađen je veći broj skulptura apstraktnog stila. To je najstarija monumentalna skuptura na svetu - objašnjava on za "Novosti".

Zbog izgradnje Hidroelektrane "Đerdap" ostaci kulture Lepenskog vira morali su da budu izmešteni na drugu lokaciju. Međutim, on podseća da su sve do izgradnje Centra za posetioce skulpture nekoliko decenija čuvane u lošim uslovima.

"Novosti" prenose Stojićev stav da to, kao ni činjenica da se lokalitet ne nalazi na mestu na kome je otkriven, ne bi trebalo da bude prepreka da Lepenski vir dođe na listu od oko 1.000 kulturnih znamenitosti zaštićenih širom sveta.

Foto: Wikipedia / Mazbln

Međutim, institucije su za "Lepenski vir" uradile malo toga, a stručnjaci upozoravaju da je upravo njihova pomoć potrebna da bi ovaj lokalitet dospeo na listu svetske kulturne baštine. Na to ukazuje i arhitekta Marija Jovin, autorka konstrukcije koja sada štiti nalazište.

- Na Lepenskom viru daleko smo ispod onoga što su uradile druge zemlje za svoje spomenike koje su kandidovale za Uneskovu listu. Samo delimično je realizovan projekat koji obuhvata 55 hektara prostora. Ukoliko se ne završi sve ono što je predviđeno projektom, Lepenskom viru će biti naneta još jedna šteta - zaključuje ona.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ocajno pero

    18. avgust 2017 | 14:58

    Naravnobda nije, jer to urusava svu istoriju koju su nam Nemci napisali posle Belinskog kongresa. Ne sme da se zna da Srbi nisu dosli sa Kavkaza na Balkan vec dacsu tu jos pre nove ere. Ne sme da se sazna u sirokim narodnim masama i svetu za VENCANSKO PISMO /SRBICU/ koje apsolutno podseca na nasu sanasnju cirlicu u 90% slova. Zato je i sin naroda i narodnosti naredio da se Vinca zatrpa djubretom. Sada ce oni pametnjakovici petooktobarci da nam prosipaju pamet kako ne treba da se drzimo nase istorije ko pijan plota. Srbi i Srbija su mnogo star narod i prvi put se pominjunjao Venjamini. Nismo slovenskog porekla i to treba da se zna te da mi nismo mali Rusi vec da su Rusi mali Srbi. To uostalom i genetika i DNK analize sve vise potvrdjuju. Nadam se da ce se vrlo brzo, ali sigurno poceti u skolama uciti prava istorija, a Srbi se nececstideti u inostranstvu da istaknu da su poreklom iz Srbije. Nasi neprijatelji su smislili floskulu " Ostace Srba za pod jednu sljivu!" Da ih odmah obavestim da su se debelo prevarili. Uskoro ce Srbi hrliti masovno svojoj majci Srbiji. Zivi bili pa videli.

  • Skiner

    19. avgust 2017 | 00:22

    Šta ko ima da čuva naše nasleđe, kada ne postoje zakoni koji u ovoj zemlji štite ono što ovoj zemlji pripada? Zar može komšija bolje da čuva tvoju kuću od tebe samog?

  • BASA

    18. avgust 2017 | 17:21

    @ Ocajno pero , sve cestitke za tekst !

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA