Povežite lik i glas: Rečenice vaših omiljenih pisaca naučili ste napamet, ali znate li kako su oni zaista zvučali? (FOTO)
Više i ne brojite koliko ste puta pročitali njihove redove. Oni vas sećaju na detinjstvo, na školske lektire, na podeljene tajne i deluje vam kao da i ih znate kao star drugove. Ali da li ste se ikada zapitali kako su zvučali vaši omiljeni pisci?
Bogati arhiv Radio Beograda otvorio je svoju 90 godina staru riznicu i omogućio nam da kroz ispovesti znamenitih ličnosti srpske i jugoslovenske kulture i istorije, saznamo još nešto o njima samima.
Ovde možete posluštati kako su zvučali ti velikani, ali i uživati u predivnim animacijama ATTIC studios tima.
DESANKA MAKSIMOVIĆ (1956. godina)
Tih i baršunast glas i intonacija kao da sve vreme govori nešto krišom, zadire u tajne koje su više svete time što su dečje, Desanka sa mnogo ljubavi priča o posetama Brankovini i boravsku kod svoga dede na selu. A ako pogledate video, ne smo da ćete uživati u njenom glasu, već i saznati šta se krilo "na ormanu, iza jabuke, a kruška sazreva kraj potoka".
IVO ANDRIĆ (1957. godina)
Strast o kojom Andrić govori o svojoj čežnji za neispitanom sadržinom koja se krije u knjigama, zaključanih iza staklenog izloga, mogla bi se smatrati izmišljenom, da ne potiče iz istog pera kao i "Jelena, žena koje nema". Poslušajte njegov glas, a onda uzmite u ruke "Na Drini ćuprija" i pokušajte da ga ne čujete dok šetate niz stranice.
ISIDORA SEKULIĆ (1958. godina)
Isidorin glas je vrlo jasan, baš kao i poruka koju ovim putem želi da poruči. To je glas osobe koja i kada govori čita, i kada priča, piše. Velika spisateljica uputila je pre 60 godina mlađim generacijama važnu poruku, a vi nam recite da li je ova priča aktuelna danas kao i tada.
MILOŠ CRNJANSKI ( 1966. godina)
Crnjanski ima glas koji je teško uhvatiti, kao da se odveć navikao na neki drugi jezik, pa se srpskom malo opire. To i ne čudi, jer zapis snimljen samo godinu dana nakon što su jugoslovneske vlasti piscu dozvolile da se iz Londona vrati u svoju zemlju.
Simpatičnost mu daje "kotrljajuće r", naročito u ovoj napetoj priči o životu na dalekom severu Evrope, Špicbergenu u Norveškoj. Tu, na samoj granici sa Severnim polom, žena nema, noć traje šest meseci, a muškarci dane provode kopajući ugalj pod zemljom.
BRANKO ĆOPIĆ (1974. godina)
Ćopićev glas je narodni, blizak, baš kao i njegovo pisanje. U ovoj duhovitoj, a ratnoj ispovesti on objašnjava kako je u čamcu "doplovio" cestom do valjevskog sela do Beograda. Kako ga je na Slaviji obdarena beogradska gospođa privila na grudi kao oslobodioca, a potom i o susretu sa "čudovištem sa Kalemegdana", koje je prekinulo njegov odmor sa popom Vukašinom.
MIROSLAV MIKA ANTIĆ (nepoznata godina)
Očekivano, glas Mike Antića je nestašan, kao i njegova priča o tome kako je kao dete voleo da viri kroz ključaonice i tuđe prozore. Navika ga nije zaobišla ni u staijim godinama. Njegov glas je pomalo hrapav u svojoj dubini, no istovremeno topao i mlad. Glas koji sasvim odgovara stihovima koje Mika urezao u sve nas.
Javite nam koji vam se najviše dopao.
(D.Savanović d.savanovic@telegraf.rs)
Video: Grbić: Svi ljudi koji su do sada spašeni su na kraju dana shvatili da je život lepši
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
zoro i prijatelji
Zemlja koja ima takve pisce moze da se ponosi sa svojom prosloscu.Nikad nije bilo da je pissc opisao jad i cemer svoga naroda i dobio Nobelovu nagrsdu.Kome je to u oktuznju koje nas ruzi poslo za rukom.Komsije vise respekta molom vas
Podelite komentar
Dia
Ponosna sam Što mi je pružena šansa da uživam u njihovim delima,Da ih čitam uvek iznova i nikada dosta te lepote,Hvala im što Su postojali ,Za sva Pokolenja koja će znati vrednost Pisaca i to Srpskih !!
Podelite komentar