Pre tačno 100 godina naša zastava vijorila se iznad Bele kuće: Danas svečano obeležavanje "Srpskog dana"

Čast da se neka "neamerička" zastava nađe na Beloj kući pripala je još samo Francuskoj, 1920. godine

  • 10

Na današnji dan pre ravno 100 godina, na četvrtu godišnjicu početka Prvog svetskog rata, u Sjedinjenim Američkim Državama obeležen je "Srpski dan", a srpska zastava se prvi put zavijorila nad Belom kućom, čime je našoj zemlji odata počast za doprinos i žrtve u tom ratu.

Amerika podržava vaše prioritete, živela Srbija! Snažna poruka Kajla Skata na otvaranju izložbe "Zajedno pobeđujemo" (FOTO)

Visoki americki zvaničnici, na čelu sa predsednikom Vudrom Vilsonom i državnim sekretarom Robertom Lensingom, izrazili su tada poštovanje prema borbi srpskog naroda, a srpska trobojka je podignuta iznad Bele kuće kao i na svim zgradama javnih institucija u Vašingtonu u čast posvećenosti srpskog naroda vrednostima koje dve zemlje cene.

Predsednik Vilson je, 28. jula 1918, na četvrtu godišnjicu objave rata Austrougarske Srbiji, izdao saopštenje o tome američkom narodu koje je pročitano u crkvama širom zemlje i objavljeno u skoro svim uticajnim dnevnim novinama.

Lensing je tada rekao da je hrabri srpski narod "žrtvovao sve za slobodu i nezavisnost".

Čast da se neka neamerička zastava nađe na Beloj kući pripala je još samo Francuskoj, 1920. godine-Foto: Tanjug / AP

Ideja za obeležavanje "Srpskog dana" potekla je od tadašnjeg srpskog poslanika u SAD Ljubomira Mihailovića, o čemu svedoči njegova prepiska sa drugim pomoćnikom državnog sekretara Vilijamom Filipsom.

Mihailović je, naime, 1. juna 1918. godine uputio taj predlog u pismu Filipsu u kojem je objasnio da je "28. jul datum kada su Centralne sile proglasile rat civilizovanom svetu", a Filips mu je odgovorio već posle pet dana rekavši da je predsednik impresioniran predlogom vezanim za 28. jul.

Mihailović je potom o svojoj inicijativi obavestio srpsku vladu na Krfu.

Veruje se da je na pozitivan stav američkog predsednika prema Srbima uticalo i poznanstvo sa velikim naučnikom Mihajlom Pupinom koji mu je bio lični prijatelj, a u to vreme je bio naučnik svetskog glasa koji je živeo i radio u SAD.

Veruje se da je na pozitivan stav američkog predsednika prema Srbima uticalo i poznanstvo sa Mihajlom Pupinom-Foto: Wikipedia/Public domain

Od samog početka rata, veliki deo građana SAD je pokazivao simpatije i podršku prema srpskom narodu, a tokom prve tri godine najvećeg vojnog sukoba u svetu do tada, velike količine novca i hiljade tona humanitarne pomoći stizale su iz SAD srpskim građanima.

Na to podseća i ambasador SAD u Beogradu Kajl Skat, koji u autorskom tekstu za današnju "Politiku" navodi da su tokom 1914-1916. SAD obezbedile ogromnu finansijsku pomoć i hiljade tona humanitarne pomoći srpskom narodu.

- Obezbedili su novac za hranu, seme za setvu, poljoprivredno oruđe, lek protiv tifusa, kao i pomoć u transportu i hrani za izbeglice. Amerikanci srpskog porekla takođe su se borili zajedno sa Srbijom, a američki lekari i medicinske sestre dolazili su da leče bolesne i ranjene - podsetio je ambasador.

Pupin i Tesla, naglasio je Skat, nisu samo izuzetno doprineli Srbiji i Americi, već i čitavom čovečanstvu.

SAD obezbedile ogromnu finansijsku pomoć i hiljade tona humanitarne pomoći srpskom narodu-Foto: Tanjug/Dimitrije Goll

- I u tome nisu sami. Srbi su obogatili američku i druge kulture u praktično svim oblastima. Naučnici, istraživači, inženjeri, akademici, razni umetnici, sportisti - spisak poznatih Srba u američkoj i svetskoj istoriji dugačak je i impresivan - zaključio je američki ambasador.

Američka ambasada je u "Politici", povodom 100 godina od podizanja zastave Srbije iznad Bele kuće, takođe objavila oglas, s porukom: "Dva naroda. Dve zastave. Jedan datum".

- Mihajlo Pupin je bio počasni konzul Srbije u Americi i prijatelj predsednika Sjedinjenih Država Vudroa Vilsona. Zahvaljujući njemu, 28. jula 1918. prvi put u istoriji iznad Bele kuće je podignuta zastava Srbije u slavu herojstva njenog naroa. Vi ste zemlja koja je svetu dala Mihajla Pupina. Vi ste zemlja velilkih ljudi i njihovih dela - navodi se u oglasu, a prošle nedelje je emitovan i spot koji je ambasada snimila u čast ovog jubileja.

Inače, čast da se neka neamerička zastava nađe na Beloj kući pripala je još samo Francuskoj, 1920. godine.

U Arhivu Srbije juče je, povodom sto godina od Srpskog dana u SAD, otvorena izložba "Kralljevina Srbija i Sjedinjene Američke Države", u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i američkog ambasadora.

Pre dva dana, U Kongresu SAD u Vašingtonu održana je svečanost povodom obeležavanja jubileja 100 godina od podizanja srpske zastave ispred Bele kuće u znak pijeteta za srpski doprinos i žrtve u Prvom svetskom ratu, a domaćin je bila predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić.

Svečanosti su prisustvovali i prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić i brojni gosti iz političkog i javnog života.

VIDEO: Obeleženo sto godina prijateljstva Srbije i Amerike

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Milan

    28. jul 2018 | 12:02

    Pre tacno 19 godina zlocinci iz nato pakta na celu sa najvecim zlom ikada amerikom su nas bombardovali!

  • Milos Golubović

    28. jul 2018 | 12:09

    Pre tačno 19 godina je bio "Milosrdni andjeo". Zar ne?

  • Nennad

    28. jul 2018 | 11:02

    Nije Amerika sto je nekad bila. Nekad davno moja generacija je volela Ameriku, sada ne. Sada ih vole Albanci. Srbija je dala mnoge znacajne ljude Americi, naucnike, sportiste, lekare, inzenjere. Albanci sada daju albansku mafiju, kojom finansiraju americke lobiste i otcepljenje Kosova.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA