Dačić: Istorijski zaokret po pitanju Kosova, velika borba je tek pred nama!

Na pitanje šta će biti teže dobiti podršku međunarodne zajednice ili podršku unutar zemlje od građana, Dačić kaže da je i jedno i drugo teško i zahtevno

  • 5

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić kaže za RTS da je napravljen jedan istorijski zaokret i istorijski uspeh kada je reč o pitanju KiM, jer je to postala tema o kojoj se ponovo govori. To je jedan od najopipljivijih dokaza koliko smo uspeli da promenimo gotovo zacementiranu poziciju nekih zapadnih zemalja kada je reč o Kosovu, naglasio je Dačić i dodao da će velika borba tek da se vodi.

Kraj početka! Dačić o pregovorima u Briselu: Naredni meseci od velikog značaja za Kosovo (FOTO)

Ivica Dačić je, gostujući u Dnevniku RTS-a, istakao da je pitanje KiM sada postalo tema o kojoj se ponovo govori.

To je jedan od najopipljivijih dokaza koliko smo uspeli da promenimo gotovo zacementiranu poziciju nekih zapadnih zemalja kada je reč o Kosovu, jer ta tema apsolutno nije bila tema o kojoj se diskutovalo u prethodnom periodu, jednostavno se smatralo da je to pitanje već rešeno, da je pre deset godina proglašena država koju su te zapadne zemlje priznale", rekao je Dačić.

Ukazao je da deset godina nakon toga Kosovo nije uspelo da zaokruži tu svoju nezavisnost i veliki broj zemalja u svetu nije priznao jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, kao i da veliki broj zemalja preispituje tu poziciju.

Printskrin: RTS

- To znači da su oni i dalje praktično na samom početku, jer postoji pet zemalja koje nisu priznale Kosovo u EU što znači da i eventualni evropski put Prištine ne može ni da počne - naglašava Dačić.

- Ovo je zaista jedan istorijski zaokret i istorijski uspeh koji sam ja definisao da smo mi sada eventualno na kraju početka, početka definisanja naših pozicija, tek će se voditi dijalog i iznositi ta moguća rešenja - dodao je ministar.

Istakao je da "smo uspeli da jednostavno promenimo tu poziciju Zapada koji ranije o tome nije želeo ni da razgovara i svako pominjanje tog pitanja je bilo grubo odbijano".

- Istorijski uspeh je da smo došli do situacije da se o tome uopšte raspravlja, kada smo prvi put počeli Briselski dijalog Ketrin Ešton je govorila da pričamo o tehničkim temama, ja sam tada već predložio kada sam bio premijer da se razgovara o suštinskom pitanju i sada smo na tom putu - rekao je Dačić.

- Nama se pruža istorijska prilika da nešto dobijemo za svoj narod i svoje građane na KiM, mi naravno možemo i da odbijemo tu priliku, ali nemojmo sada mi da se ovde pravimo nevešti – niko nam ne nudi da Kosovo i Metohija će ostati celo u granicama Srbije - naglasio je ministar.

Printskrin: RTS

Dodao je i da nemamo kod svih zemalja podršku i da će velika borba tek da se vodi.

- Mi na ovome zajedno radimo, ja mogu da kažem da je to jedan istorijski doprinos koji će ostati upamćen u istoriji Srbiji predsednika Srbije i, da ne budem sada lažno skroman, zajedno sa njim sam i ja to radio svih ovih šest godina. Mi smo uspeli da promenimo, nije ovde sada reč da mi radimo na tome, mi smo uspeli da promenimo poziciju Zapada, mi smo ih pomerili sa mrtve tačke, a sa druge strane ostali smo prijatelji sa Rusijom i Kinom - tvrdi Dačić.

Smatra da sa strane međunarodne zajednice više ne postoje prepreke da se otvori mogućnost da se Priština i Beograd dogovore.

- Na nama je da donesemo odluku hoćemo li da napravimo taj istorijski korak, hoćemo li po prvi put da slavimo neku našu pobedu ili ćemo stalno da pričamo o nekim našim neuspesima i porazima - rekao je Dačić.

- Ovde je reč hoćemo li nešto da dobijemo ili ćemo sve da izgubimo. Ništa mi sada ne držimo u svojim rukama i to isto i Priština, problem je u tome što je realnost i život na Kosovu daleko van papira koje drže u svojim rukama i Beograd i Priština - naglasio je ministar.

Ukazao je da su sada meseci koji su bitni i pošto smo došli, kako kaže, do kraja početka, sada počinje rasplet oko toga ko ima kakve predloge i da li je moguće oko toga napraviti kompromis, pre svega Beograda i Prištine.

Na pitanje šta će biti teže dobiti podršku međunarodne zajednice ili podršku unutar zemlje od građana, Dačić kaže da je i jedno i drugo teško i zahtevno.

- Ja mislim da je i jedno i drugo veoma teško i veoma zahtevno, ali ja sam siguran da srpski narod neće propustiti ovu priliku, jer mi moramo da gledamo nacionalni program u narednih 100 godina - zaključio je Dačić.

(Telegraf.rs / RTS)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • S. M.

    28. avgust 2018 | 11:06

    Ne može Srbija da izdrži da joj pitanje Kosova u buducnosti još decenijama bude kamen spoticanja. Dačicu nije vam lako ali morate to da rešavate. Vučic i vi imate vruc krompir u rukama...A s obzirom da imate podršku gradjana samo napred.

  • AG 056

    28. avgust 2018 | 11:07

    Uvek počinje neka borba,to odavno kažete a nikako da se završi,neka je srećan početak.

  • Тодорић

    28. avgust 2018 | 13:24

    Мислим да је у овом случају бит културна баштина Србије,историја целе Србије која се са стране миграната друге вере темељно уништава,као једини доказ постојања старе Србије на том тлу,а створене од оснивача српске државе,хиљаду година пре стварања Албанске државе на тлу Балкана.Да ли Срби имају морално право да се лише целокупне историје Српског хришћанства,зарад измишљених права миграната,а муслимана?Како то слабићство да објаснимо својој деци,коју смо заувек лишили историјских грађевина,цркву права да располаже својом имовином,јер мигранти воде верски рат против хришћана,а запад се прави наиван и невешт...Ево и данас је доказ да хришћанска црква не може да прослави велики празник,Велику Госпојину,јер муслимани кажу НЕ!!!То је укидање верских права,већинском народу на тлу своје државе,окупираном тлу...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA