Besplatni zdravstveni pregledi danas su u celoj zemlji: Veliki odziv građana, najviše ih brinuli ovi problemi

Do 13 sati obavljeno je 11.702 pregleda

  • 4

Građani širom Srbije danas su po drugi put imali priliku da obave besplatne, preventivne preglede.

Za razliku od prve akcije, 17. septembra, odziv građana je veći, jer su se besplatni pregledi organizovali ne samo u kliničkim centrima i opštim bolnica, već i u domovima zdravlja, te su vrata za sve pacijente bila otvorena u 124 zdravstvene ustanove u Srbiji.

Svi građani, i oni bez zdravstvene knjižice, mogli su bez zakazivanja do 16 sati da urade ultrazvuk abodmena, ginekološke i urološke preglede, EKG nalaze, provere nivo šećera u krvi...

Do 13 sati obavljeno je 11.702 pregleda.

Cilj akcije besplatnih pregleda, koju sprovodi Ministarstvo zdravlja, je rana dijagnostika i promocija prevencije kao najefikasnijeg načina brige o zdravlju.

Iz Ministarstva zdravlja poručuju da će Srbija bar jednom mesečno biti "velika ordinacija" kako bi građani proverili zdravstveno stanje.

U Domu zdravlja Stari grad do 14 sati besplatne preglede je obavilo 65 građana, izjavila je direktorka te ustanove Vesna Janjušević.

Foto-ilustracija: Wikimedia/University of Michigan Medical School Information Services, Wikipedia/Indolences

Najviše gužve bilo je u redu za ultrazvuk abdomena 28, obavljeno je 18 uroloških pregleda i osam ginekoloških, podaci su Doma zdravlja Stari grad u okviru akcije besplatnih pregleda Ministarstva zdravlja koja se danas sprovodi širom Srbije.

Prema rečima direktorke Doma zdravlja, osim tih pregleda, lekari su uradili i 11 analiza tumor markera za prostatu, kao i nekoliko analiza glikemije i EKG nalaza po želji pacijenata.

- Za pregled nije bila potrebna zdravstvena knjižica, samo identifikacija poput lične karte zbog beleženja laboratorijskih nalaza - izjavila je Janjušević.

Na pitanje Tanjugovog novinara kakva je procedura ukoliko se kod pacijenta otkrije bolest, Janjušević je odgovorila da su lekari pisali zaključak na nalazima i davali preporuke pacijentu na osnovu kojih će moći da se sprovode dalje dijagnostičke procedure i terapije.

Foto-ilustracija: Profimedia/Wavebreak

U Kabinetu za ultrazvucnu dijagnostiku takođe su potvrdili da je veliko interesovanje za ultrazvučni pregled abdomena, za razliku od prve akcije 17. septembra, kada je odziv građana bio slab.

- Za tri sata pregledao sam 91 pacijenta, a još ih oko 20 čeka pred vratima na pregled - izjavio je Tanjugu u Kabinetu za ultrazvucnu dijagnostiku, internista dr Dušan Stojanović.

Daljinac

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Lazar. M

    15. oktobar 2017 | 17:58

    Tako je to u zaostalim drzavama gde vise od 1/3 gradjana nema overenu zdravstvenu knjizicu i pravo na lecenje i zivot.

  • Dr Miggyy

    15. oktobar 2017 | 22:17

    Svaka čast medicinskom osoblju, leče ljude besplatno i nedeljom (mada nema besplatni ručak), a za uzvrat dobili su povećanje mizerne plate za 3000 do 6000 dinara od odobrovoljenog, osokoljenog i namrgođenog ΛV i još otimanje od 10% na to. Plata lekara je niža od plate servirki i higijeničarki u njegovom okruženju. Koga on zavitlava? Glasajte isključivo za njega i njegovim pošušnjarima.

  • Dor

    16. oktobar 2017 | 07:13

    E pa mora da se prati lovište i da se registruje lovina za žetvu organa za eurotransplant. Mafija u belom najviše zarađuje od čupanja organa jednim žrtvama radi presađivanja drugim. Da bi posao cvetao mora unapred da se traži planira i naručuje lov i lovina. Namamiti žrtve najlakše je besplatno.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA