Stigla savremena imunoterapija za 60 pacijenata obolelih od raka pluća

- U raspodeli smo dobili 10 pacijenata koji mogu da dobiju terapiju. Prethodno će biti urađeno ispitivanje bioomarkera iz tumora i ako je PD-L1 prisutan lek bi mogao biti efikasan - kaže Radosavljević

  • 2

Karcinom pluća je među najčešćim i najsmrtonosnijim karcinomima, a zahvaljujući donaciji od šest miliona evra, 60 pacijenata u Srbiji imaće mogućnost da se leče najsavremenijom imunoterapijom u naredne dve godine.

Kraj raka? Revolucionarna metoda uči telo kako da ubija sve vrste tumora i 100 odsto je efikasna

U Srbiji godišnje od karcinoma pluća oboli oko 5.000 ljudi,a ovaj karcinom za koji je najodgovornije pušenje, se češće javlja kod muškaraca nego kod žena.

Bolest se obično dijagnostikuje u odmakloj fazi, kada nije moguće operativno lečenje te su i izgledi za ozdravljenje ograničeni.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Donacija najsavremenije terapije obezbeđena je za 60 pacijenata u četiri onkološka centra: Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije, Kliničkom centru Srbije, Institutu za plućne bolesti Kamenica i KC Niš.

U Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije (IORS) u naredne dve godine savremenom imuno terapijom biće lečeno 10 pacijenata.

Direktor Klinike za medikalnu onkologiju IORS dr Davorin Radosavljević kaže da su pacijentima obolelim od karcinoma pluća trenutno dostupne u lečenju klasična hemo terapija, kao i da je uvedena moderna, molekularna, ciljana terapija.

Foto-ilustracija: Wikimedia/University of Michigan Medical School Information Services, Wikipedia/Indolences

- Što se tiče imunološke terapije kao treće, najnovije i najoptimističnije terapije za sada nema lekova na pozitivnoj listi o trošku RFZO, kada je reč o karcinomu pluća. Nedavno je jedan takav imunološki lek ušao na pozitivnu listu za melanom - pojašnjava Radosavljević za Tanjug.

Upitan kako će od brojnih pacijenata koji boluju od karcinoma i leče se u njihovoj ustanovi izabrati 10, on je rekao da će prethodno raditi testiranja koji od pacijenata bi mogao da ima najbolji odgovor na tu terapiju, pa će oni biti uključeni u program.

Foto: Profimedia/Sciencephoto RM, pixabay.com

- U raspodeli smo dobili 10 pacijenata koji mogu da dobiju terapiju. Prethodno će biti urađeno ispitivanje bioomarkera iz tumora i ako je PD-L1 prisutan lek bi mogao biti efikasan - kaže Radosavljević.

Pojašnjava da je u onkologiji svako povećanje preživljavanja značajno i da je kod nelečenog karcinoma pluća preživljavanje u proseku oko šest meseci, sa hemoterapijom osam do 12 meseci.

- Ako pacijenti poseduju posebne receptore za molekularnu terapiju,a njih je 10 do 15 odsto, oni mogu prosečno da žive duže od 20 meseci. Sa imunološkom terapijom preživljavanja je u proseku 30 meseci - priča Radosavljević.

Foto: Profimedia

Imunološka terapija namenjena je pacijentima kojima je bolest u odmakloj fazi , gde nije moguća operacija.

Imunoterapija je do sada pacijentima u Srbiji bila dostupna samo kroz učešće u kliničkim studijama, a u jednoj takvoj studiji učestvuje i Ljubica Gašić koja je na imuno terapiji osam meseci.

Karcinom pluća joj je slučajno otkriven, nakon što se lekaru požalila na umor, ali drugih specifičnih simptoma za tu opaku bolest poput kašlja, bolova u grudim, krvavog ispljuvka nije bilo.

Printskrin: YouTube/ENT Specialist

- Sreća u nesreći je što sam odmah uključena u program i počela da primam imuno terapiju. Sada se odlično osećam radim sve kucne poslove, igram se sa unučićima - priča Ljubica.

Ona kaže da joj kvalitet života nije narušen, da radio sve što je radila dok je bila zdrava, nema bolova i da odlazi samo na redovne kontrole.

Daljinac

(Telegraf.rs / Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Maja

    24. maj 2018 | 22:25

    Svaka cast zdravstvenim institucijama koje imunoterapiju odobravaju licima starijim od 80 godina, dok bolesnu decu lecimo novcicima od SMS poruka...Nazalost danas sam saznala da samo odredjeni ljudi imaju privilegiju da uopste i budu testirani da li su u mogucnosti da je prime. Znam da je mala kolicina leka na milionski broj obolelih, ali da prednost imaju stara lica nad decom, pitam se gde je tu zdrav razum...i posle govorimo o natalitetu i odlivu mozgova...bas bih volela da vidim kad ce se desiti to cudo pa da svi mi imamo pristup nacinu odabira "srecnih" pojedinaca, oduzimanju licenci lekarima za nesavesno i nestrucno lecenje, koji ukidaju prava pacijentima na informaciju, vec su pacijenti prinudjeni da se informisu putem medija... Nije tacno da imunoterapiju dobijaju lica koja su podmaklim fazama, dobijaju je i u 3 fazi, pa se lece malo na relaciji Novi Sad, malo Beograd...Moja mama se leci od septembra 2017. od adenokarcinoma pluca i ni u jednom momentu nismo dobili informaciju da postoji mogucnost lecenja imunoterapijom. Nisu je ni testirali da vide da li je podobna. Da li pacijenti zaista imaju prava na lecenje? Zar nije duznost lekara da nas informisu o svim mogucnostima ili smo na pokretnoj traci bez prava na prigovor...ne, ovde ocigledno pacijenti moraju da prate medije da bi dobili pravo na zivot! Mogu da kazem jedino hvala medijima! Nadam se da ce Ministarstvo zdravlja konacno dati prava pacijentima koje zasluzuju, ako nista drugo onda barem pravo na informaciju i na adekvatno lecenje!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA