
Otvorena izložba „Svetlucavo prijateljstvo“ Zdravka Joksimovića u Muzeju savremene umetnosti
Izložba „Svetlucavo prijateljstvo“ Zdravka Joksimovića svečano je otvorena u četvrtak 8. maja u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu. Prisutnima su se obratili Marijana Kolarić, direktorka MSUB, kustos izložbe Miroslav Karić, i umetnik Zdravko Joksimović.
Marijana Kolarić je na otvaranju izložbe rekla: „Zdravko Joksimović je stvaralac koji svojom umetnošću ne pristaje na površno. Njegov rad nas poziva na razmišljanje, na unutrašnje preispitivanje, ali i na estetsko uživanje. Bilo da je reč o njegovim figuralnim predstavama, apstraktnim kompozicijama ili eksperimentima sa materijalima, Joksimovićevi radovi odišu dubokom iskrenošću i jasnom autorskom porukom”.
Direktorka Muzeja savremene umetnosti je dodala: “Njegova umetnost ne traži pažnju – ona je tiha, ali postojana, i ostaje u nama dugo nakon što napustimo Muzej. Njegova dela, bilo da su skulpture, instalacije ili readymade objekti, u sebi uvek nose tragove transformacije – kako samih materijala, tako i našeg pogleda na svet. Umetnik neumorno ispituje granične mogućnosti skulpture a u traganju za formom i materijalom, preispituje njene potencijale komunkacije i značenja koja su nekad ironična, nekad poetična, lična ili univerzalna”.
Miroslav Karić je o umetnosti Zdravka Joksimovića naveo: „Još od kraja osamdesetih, kada je sa grupom kolega započeo traganja za novim senzibilitetom u skulpturi, pa do danas, Joksimović je i u mediju koji je izabrao za svoj primarni umetnički izraz ali i u drugim, koji su ga podjednako provocirali da im proširi neka tradicionalna ograničenja, uvek za polazište imao testiranje njihovih mogućnosti da konotativno i asocijativno oslobode drugu prirodu materijala, a samim tim dovedu i do poetičke transformacije dela. Bez obzira da li ih medijski interpretirali kao skulpture ili objekte, ili kako i sam definiše najrecentnija ostvarenja, readymade slike, Joksimovićevi radovi najjači utisak ostavljaju u igrivim uodnošavanjima i narativnim zapletima oblika, boja, funkcija, namena upotrebljenog furnira, metala, kože, mesinga, konjske grive, kozmetičkog pudera, platna, istorijama, utilitarnim i drugim vrednosnim predznacima najrazličitijih predmeta - perceptivno i misaono nas suočavajući sa preokretljivim karakterom okružujućeg sveta”.
Zdravko Joksimović je na otvaranju posebno istakao: „Zahvaljujem se Marijani Kolarić na ukazanom poverenju. S obzirom na istorijat ovog Muzeja, velika je čast i odgovornost izlagati u njemu. Veliku zahvalnost dugujem i Miroslavu Kariću, kustosu ove izložbe, na istrajnosti i trudu povodom pripreme, i naročito tokom realizacije ove postavke. Moram da izrazim neizmernu zahvalnost i svima koji su u okviru Muzeja učestvovali u realizaciji ove retrospektive. Od konzervatora, dizajnera, stolara, menadžera, administracije, obezbeđenja, do tehničke ekipe. Malo je reći da su bili dobri. Njihov entuzijazam i požrtvovanost učinili su da postavljanje ove zahtevne izložbe preraste u čisto zadovoljstvo“.
Izložba je koncipirana u dvanaest celina čije okosnice čine različiti tematski fokusi autorovih interesovanja, od istraživanja izražajnih potencijala likovno plastičkih principa, kroz materijale i tehnike, preko bavljenja fenomenima telesnog, biomorfološkog i erotskog i preispitivanja religiozne ikonografije i simbolike, do ličnih, svojevrsnih omaža bivšoj Jugoslaviji i opusu umetnika Bore Iljovskog.
Na izložbi su predstavljena Joksimovićeva ostvarenja od kraja osamdesetih godina prošlog veka do najnovije produkcije, koja pored skulptura i objekata obuhvataju i crteže – značajan segment umetnikovog rada i još jedno polje intenzivnog promišljanja percepcije i asocijativne moći oblika. Važan idejni momenat ove izložbe, koja retrospektivni pregled ne razvija linearno već kroz paralelne hronološke tokove Joksimovićevog stvaralaštva, jeste i otvorena struktura postavke, koja će, u namenski osmišljenom tempu promena pomenutih tematskih celina, publici dati dinamične uvide u početke, faze, preokrete, ponovna otkrivanja unutar jedne kontinuirano tragalačke umetničke prakse.
Izložba je otvorena do 25. avgusta 2025. godine.
Za realizaciju izložbe „Zdravko Joksimović – Svetlucavo prijateljstvo” Muzej savremene umetnosti se posebno zahvaljuje Muzeju savremene umetnosti Vojvodine, Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske, Narodnom muzeju Srbije, Narodnom muzeju Šumadije, Narodnom muzeju Požarevac, Narodnom muzeju Pančevo, Umetničkoj galeriji „Nadežda Petrović”, Muzeju grada Beograda, Kulturnom centru Pančevo, Kulturnom centru Beograda, Kulturnom centru Sopot, Centru za likovno obrazovanje – Šumatovačka, Galeriji savremene umetnosti Niš, Muzeju Zepter, umetničkim kolekcijama Wiener Städtische osiguranje a.d.o. Beograd, Yettel, Publikum, galerijama ARTE, B2, RIMA, X Vitamin, Viline Vode, H2O (Barselona) kao i brojnim privatnim kolekcionarima i vlasnicima dela Zdravka Joksimovića.
(Telegraf.rs)
Video: Miodrag Radonjić o predstavi " Više od igre"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.