Otvorena izložba Rimskim carstvom na točkovima povodom Dana Narodnog muzeja

V. Đ.
V. Đ.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Dan Narodnog muzeja Srbije (NMS) je obeležen otvaranjem arheološke izložbe "Rimskom carstvom na točkovima - Drumovima i raskršćima do Narodnog muzeja Srbije".

Izložbu je u subotu uveče otvorio ministar kulture Nikola Selaković, koji je u obraćanju zvanicama podsetio da je NMS najstarija muzejska ustanova u zemlji, koju je osnovao ukazom ministar prosvete Jovan Sterija Popović 10. maja 1844. godine, kao Muzeum serbski.

"Datum osnivanja Narodnog muzeja označava početak institucionalizovane i sistematske zaštite kulturnih dobara u Srbiji", istakao je ministar.

Selaković je rekao da očekuje da će "u nedelji pred nama" biti otvoren rekonstrusani Muzej Nadežde i Rastka Petrovića u Beogradu, "i da će ove godine započeti radove na revitalizaciji Galerije fresaka".

Prema njegovim rečima, od izuzetne je važnosti za NMS projekat osnivanja Arheološkog muzeja, u sastavu NMS-a, koji će se nalaziti u budućem rekonstruisanom zdanju Pošte 2 na Savskom trgu.

"NMS je istinski simbol kulturnog nasleđa i stub kulture naše Srbije", naglasio je Selaković.

Direktorka NMS-a Bojana Borić-Brešković je istakla da se izložba interdisciplinarno bavi rekostrukcijom rimskih kola i značajan je doprinos poznavanje arheološke građe rimskog perioda.

Prema njenim rečima, zahvaljujući timu od 20 arheologa, stručnjaka za 3D i drugih, pred posetiocima je rekonstrukciju rimskih kola koja otvara mnoga istraživačka polja stručnjacima.

Izložba muzejske savetnice Deane Ratković prikazuje dve rekonstrukcije rimskih putničkih kola koje muzej baštini u svojoj zbirci, a jedinstveni su primerci ove vrste materijalne kulture sa naših prostora.

Prva kola na dva točka tipa "cisium" pronađena su tokom zaštitnih arheoloških iskopavanja na izgradnji auto-puta Niš-Dimitrovgrad 2013. godine, na lokalitetu Staničenje-Mađilka kod Pirota.

Kola su pronađena u grobnici-tumulu, bez ostataka pokojnika, a prema procenama datiraju od druge polovine 1. do prve polovine 2. veka.

Ovaj običaj ritualnog sahranjivanja može se naći širom Evrope i dovodi se u vezu sa univerzalnim shvatanjem smrti kao putovanja u drugi svet, navodi se u saopštenju.

''Druga kola predstavljaju putničko vozilo sa četiri točka tipa 'raeda' i mogu se okvirno datovati u 2. vek, a sačuvani su delovi konstrukcije od gvožđa, dekorativni elementi od bronze i konjska oprema'', dodaje se u saopštenju.

Urađena je njihova potpuna rekonstrukcija u 3D modelu u koji su inkorporirani originalni delovi što će posetiocima dočarati izgled rimskih kola, a iz NMS-a su naveli da, iako nemaju tačne podatke o njihovom nalazu, mogu se pripisati istom ritualu sahrane sa kolima nekog imućnijeg pripadnika visokog staleža.

Izložbu čine i drugi originalni delovi sa rimskih kola koji se čuvaju u NMS, a prikazan je i kameni spomenik miljokaz iz Kuršumlije, koji je nekada stajao na rimskom putu Niš-Lješ, na putnoj stanici Ad Fines na granici provincija Mezije i Dalmacije.

Miljokaz svedoči o popravci puteva u vreme rimskog cara Gordijana i njegovih pohoda protiv Persijanaca.

Povodom svog dana, NMS je prethodno večeras na svečanosti dodelio brojne zahvalnice zaslužnim pojedincima i institucijama za 2025. godinu.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Milica Pavlović u Sarajevu u novom izdanju koje morate da vidite

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA