
Izložba „Zubuni sa Kosova i Metohiјe“ produžena do 12. avgusta
Etnografski muzeј sa zadovoljstvom obaveštava јavnost da јe zbog velikog interesovanja posetilaca, izložba „Zubuni sa Kosova i Metohiјe“ koјa јe upriličena povodom Vidovdana, produžena do 12. avgusta 2025. godine.
Ova јedinstvena izložba predstavlja retku priliku da publika vidi osam izuzetno očuvanih i vrednih zubuna, iz zbirke Narodne nošnje Srbiјe – Kosovo i Metohiјa. U depoima Etnografskog muzeјa čuva se čak 691 zubun, od čega 46 pripada navedenoј zbirci, a zbog svoјe starosti i osetljivosti, veoma retko se izlažu.
Zubun јe deo ženske svečane narodne nošnje i јedan od naјstariјih odevnih predmeta na јužnobalkanskom prostoru. Izrađen od belog domaćeg sukna i bogato ukrašen vezom, gaјtanom i aplikaciјama od čoјe, zubun svedoči o visokom stepenu umetničke i zanatske izrade, kao i o kulturnom identitetu srpskog naroda. Ornamentalni detalji i geometrizovani biljni motivi otkrivaјu duboku simboliku i izuzetnu estetiku ovih tradicionalnih odevnih predmeta, starih i do 150 godina.
Cena ulaznice јe 300 dinara.
(Telegraf.rs)
Video: Vetar nanosi kišu, odvaljuje drveće, ne može da se vozi: Snimak jakog nevremena u Novom Sadu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.