Pronađena nestala slika Pabla Pikasa: Vredno umetnički delo slučajno zagubili?

I. N.
I. N.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Nacionalna policija Španije pronašla i identifikovala sliku Pabla Pikasa "Mrtva priroda sa gitarom", koja se od početka oktobra vodila kao nestala.

Bizarna situacija dovela je do potrage za delom čuvnog autora, a na kraju je navodno ustanovljeno da slika nikada nije ni napustila Madrid.

Slika je vodila kao nestala od 3. oktobra, kada je trebalo da bude prebačena iz prestonice u Granadu kako bi bila deo izložbe. Nacionalna policija veruje da slika možda čak nije ni stigla na transportni kamion.

Pakovanje i druge okolnosti izazvale su sumnju da bi ovo moglo biti upravo Pikasovo delo koje su tražili - mala uramljena guaš slika osigurana na 600.000 evra.

Policija je istraživala nestanak od 10. oktobra, kada je Fondacija CajaGranada podnela prijavu nakon što je otkriveno da slika, zajedno sa još 56 radova poslatih iz Madrida, nije stigla u kulturni centar gde je trebalo da bude izložena.

"Mrtva priroda sa gitarom", iz 1919. godine, bila je uskladištena zajedno sa ostalim radovima 25. septembra za put do Kulturnog centra CajaGranada, gde je od 6. oktobra trebalo da budu deo izložbe "Mrtva priroda: Večnost inertnog".

Fondacija CajaGranada je objasnila da je 3. oktobra transportna kompanija stigla u kulturni centar da isporuči dela, što je obavljeno pod video nadzorom.

"Kako sva pakovanja nisu bila pravilno numerisana, nije bilo moguće obaviti detaljnu proveru bez raspakivanja", pa su izvršene određene provere i dogovoreno je da se potpišu tovarni listovi, uz naknadno raspakivanje 6. oktobra kako bi se mogla precizno proveriti svaka umetnička stvar, objasnila je organizacija.

Na taj dan je otkriveno da jedno delo nedostaje - Pikasova slika - te je policija podnela izveštaj i započela istragu gde, kako i zašto je nestalo. Nedugo zatim, Nacionalna policija je registrovala sliku u Interpolovoj međunarodnoj bazi podataka ukradenih ili nestalih umetničkih dela, koja sadrži opise i slike više od 57.000 predmeta.

(Telegraf.rs)

Video: Dvometraš, košarkaš, a ljubitelj cveća: Žene ga jure zbog saveta, a sladokusci zbog gurmanskih priča

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA