Tri umetnice, tri poetike: Šta nas očekuje na izložbi "Figuracija u savremenom kontekstu" u Beogradu

V. Đ.
V. Đ.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0
Ana Delić - Susret, ulje na platnu, 120x90cm, 2025 Foto: Ana Delić/Ustupljena fotografija

Od 3. do 20. februara 2026. // Galerija Doma omladine Beograda

Otvaranje: utorak, 3. februar u 19.00

Izložba „Figuracija u savremenom kontekstu” je nastala iz zajedničkog iskustva, razgovora i bliskosti koje su umetnice izgradile tokom studija na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu. Zajedničko istraživanje i sagledavanje sopstvenih umetničkih praksi je dovelo da ideje da se realizuje ova kolaborativna izložba. Iako svaka autorka neguje različit pristup i poetiku u umetničkom iskazu, figuracija predstavlja zajedničku tačku njihovog interesovanja. Kroz nju preispituju koncept identiteta, pamćenja, tradicije i savremenog života, primenjujući različite vizuelne strategije. U okviru izložbe svaka umetnica razvija sopstveni odnos prema figuri, koristeći je kao sredstvo ličnog i konceptualnog izraza. Upravo fokus na figuraciji omogućava da se ti različiti pristupi čitaju kao deo istog vizuelnog i idejnog dijaloga autorki.

U radovima Ane Delić motiv krave zauzima centralno mesto i funkcioniše kao auto-portret. Kroz ovaj simbol Ana istražuje pitanja identiteta, porekla i pripadnosti, smeštajući kravu u savremene i intimne situacije, često u odnose sa bliskim ljudima. Ta zamena ljudske figure životinjskom otvara prostor za različita tumačenja, ali i za snažnu ličnu identifikaciju, u kojoj se tradicija i savremenost prepliću.

Jana Delić polazi od porodične fotografije i motiva tradicionalnih običaja, naročito svadbenih rituala. Kroz fragmente sećanja i prizore svakodnevice, ona prevodi dokumentarne zapise u slikarski jezik, ispitujući granicu između intimnog i univerzalnog. U njenim radovima figura postaje nosilac kulturnog pamćenja, ali i prostor lične interpretacije i transformacije.

U radovima Ivane Marinković figura je najčešće preuzeta sa fotografija i predstavljena kroz isečke, detalje i fragmente delova tela, odeće ili predmete iz svakodnevnog okruženja. Ovakvim pristupom, fokus se pomera sa celine na periferno, a figura dobija novo, intimno značenje. Fragmentacija postaje način da se celina samo nasluti, ostavljajući prostor za lično čitanje i doživljaj.

Iako različite po motivima i vizuelnom jeziku, ove tri poetike se susreću u zajedničkom interesovanju za figuru kao nosioca značenja i kao sredstva za promišljanje savremenog trenutka.

Izložbom „Figuracija u savremenom kontekstu“ autorke žele da prikažu figuraciju kao živ, fleksibilan i aktuelan umetnički jezik. Za njih ona nije povratak tradicionalnim formama, već prostor stalnog preispitivanja između prošlosti i sadašnjosti, ličnog iskustva i šireg društvenog konteksta, celine i fragmenta…

BIOGRAFIJE UMETNICA:

Ana Delić (2001, Beograd). Završila je društveni smer Zemunske gimnazije 2020. Iste godine upisuje Fakultet primenjenih umetnosti u Beogradu na studijskom programu Primenjena umetnost, modul primenjeno slikarstvo. Diplomirala je 2024. u klasi redovnog profesora Nikole Božovića. Odmah nakon upisuje master akademske studije na Fakultetu primenjenih umetnosti, smer primenjeno slikarstvo u klasi istog profesora i u oktobru 2025. godine završava master studije i postaje master primenjeni umetnik. Tokom studija, postala je dobitnik nagrade za studiju iz predmeta Slikanje 2022. godine, a na diplomskoj izložbi uručena joj je diploma ULUPUDS-a, modul primenjeno slikarstvo. Učestvovala na mnogobrojnim izložbama kao i na međunarodnoj izložbi Yunus Emre Instituta u Istanbulu 2025. godine.

Jana Delić (2001, Užice), završila je Umetničku školu Užice na smeru konzervator kulturnih dobara 2020. godine. Iste godine upisuje Fakultet primenjenih umetnosti u Beogradu na studijskom program Primenjena umetnost, modul primenjeno slikarstvo. Diplomirala je 2024. godine u klasi redovnog profesora Nikole Božovića, a iste godine upisuje master akademske studije na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, modul primenjeno slikarstvo, koje završava 2025. godine. Učestvovala je na mnogobrojnim izložbama, takođe je i dobitnica treće nagrade na „36. Užičkom regionalnom likovnom salonu” 2024. godine.

Ivana Marinković (2001, Kraljevo) je osnovno i srednje obrazovanje završila u Kraljevu, gde je 2020. godine maturirala u Gimnaziji, na društveno-jezičkom smeru. Iste godine upisuje Fakultet primenjenih umetnosti u Beogradu, na odseku primenjeno slikarstvo, gde je diplomirala 2024. godine u klasi redovnog profesora Nikole Božovića. Nakon završenih osnovnih akademskih studija, nastavlja obrazovanje na master akademskim studijama na istom fakultetu. U avgustu 2024. godine volontirala je u Narodnom muzeju u Kraljevu, gde je stekla dodatno iskustvo u oblasti muzejske prakse i kulturne delatnosti. Učestvovala je na više grupnih izložbi i umetničkih projekata u Srbiji.

Galerija Doma omladine Beograda

Radno vreme: utorak-subota od 12:00 do 21:00;

nedeljom od 12:00 do 18:00; ponedeljkom Galerija ne radi.

Video: Martinus: Bilo nam je zabavno na "Pesmi Evrovizije"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA